נושאים חמים

האצילות מהממת

השמלות שלהן חלומיות, מוקפדות ומאריכות את הגוף הנשי. "ליכטנשטט" מגיעות בשמלות קוקטייל אציליות, לחורף 2008

בגדי ערב הם סוג של פנטסיה, אבל גם עניין שאין להקל בו ראש. באירופה יש מקומות שבהם שוקדים במיוחד, בטכניקות מסורתיות עתיקות יומין, על מוטיבים של רקמות ועיטורים למשל, המשמשים את מעצבי בתי האופנה העילית הגדולים בדיוק כמו את קולקציות הפרט-א-פורטה שלהם. מסורת ארוכת שנים נהוגה גם בכל הנוגע לכללים של לבוש ערב, לבוש לנשפים, למסיבות קוקטייל, לארוחות ערב ולאירועים רבי משתתפים.

שמלה ארוכה לערב, למשל, תפורה היטב מבד איכותי (למשל, משי, שיפון, תחרה צרפתית), אך לא די בה. למראה שלם ונכון יש משקל נכבד גם לנעליים, לתכשיטים ולתיק הערב המושלם להופעה. כל פרט, קטן כגדול, בעל משמעות לא מבוטלת: התפירה היא לעילא ולעילא, הבדים והתחרות משובחים במיוחד, הרקמות נעשות בעבודת יד קפדנית ולא מתפשרת.

בארץ הלבוש מחייב הרבה פחות, גם בכל הנוגע לבגדי ערב. אלה משמשים בעיקר לחתונות ולאירועים משפחתיים, אבל גם כאן יש מי שבוחר לבוא בג'ינס ורואה בכך בחירה אופטימלית, או במכנסיים וז'קט מחויטים.

מי שבוחרת בשמלה אינה מחויבת לקוד כלשהו של שמלה ארוכה או קצרה, מבד זה או אחר, במחשוף עמוק או צנוע. בחינת שתי קולקציות של בגדי ערב לחורף הקרוב מלמדת על הטווח הרחב של הערב המקומי.

סוד האיפוק

בקולקציה השנייה שלהן למותג "ליכטנשטט", שרון דאובה ואפרת ליכטנשטט ממשיכות את קו הערב שלהן, מחדדות אותו וצוברות ביטחון. בקולקציה היפה, והקטנה כמנהגן, הן שומרות על הסגנון הייחודי ועל הקפדה ניכרת בתפירה ובבחירת הבדים.

על הקיר בסטודיו שלהן, בבניין ישן ביפו, הוחלפו תמונות החדרניות והמשרתות ברקדניות המולן רוז' של אנרי דה טולוז-לוטרק. בהשראתן יצרו השתיים שמלות קוקטייל רכות ושמלות ערב מובהקות. "המטרה שלנו היתה לקחת את הרקדניות האלה ולהפוך אותן למאופקות ואציליות יותר", הן אומרות, ומצביעות על שמלת ערב ארוכה מקסימה בעלת מותן גבוה, שרוולים ארוכים, מפתח צוואר רחב וגזרה נשית ומשוחררת מבד שיפון ששזורים בו חוטי לורקס מוזהבים, המנצנצים ומתעתעים במביט בהם ממרחק מה.

גם העונה הן משתמשות בבדי משי ושיפון עדינים ונשפכים, בשילוב פאייטים וחוטי לורקס מבריקים. את כולם הן מייבאות בעצמן מאירופה. בכמה מן השמלות השתמשו בבדי כותנה וויסקוזה, ובפעם הראשונה גם בסריג קרושה - בשמלה שחלקה העליון עשוי מאותו סריג צמוד יותר לגוף, וחלקה התחתון תפור ממשי שיפון רך וזורם. שילובי הבדים יוצרים עניין והפתעה, והגזרות, כך נדמה, ורסטיליות יותר, מתכתבות עם הגוף אך שומרות על מרחק נכון ממנו.

"רצינו משחק בין יום ללילה", מסבירה דאובה, "וגם גזרות נדיבות שיחמיאו ליותר נשים". ואכן, הגזרות מדגישות את הצללית הנשית ומאריכות אותה בקווים אנכיים וחתכים עמוקים בשמלות קצרות או ארוכות למראה דרמטי אלגנטי ובה בעת רך ונשי. כך למשל, יצרו שמלה לא מחייבת לערב דווקא, באורך מעל הברך וללא שרוולים, העשויה משי שיפון בהדפס פרחים מקסים. סריג גולף פשוט מתחת לשמלה יהפוך אותה ליום-יומית יותר, ועדיין בעלת מראה ייחודי.

האתגר - חורף

האתגר שעמד בפניהן הפעם הוא גם "איך להתמודד עם שמלות ערב ועדיין ליצור קולקציית חורף". אין ספק שעמדו באתגר הזה בכבוד. הצבעים העונה עמוקים יותר, וכוללים גם חום ושחור בשילוב אלמנטים נוצצים ודרמטיים של פאייטים ובדים מבריקים.

"בקולקציה הקודמת היו גזרות סגורות יותר, ואילו בעונה הנוכחית למדנו משהו מהמגע שלנו עם הלקוחות ומהעבודה עם הגוף שלהן", הן אומרות. "הרבה נשים כאן אוהבות מחשופים, אבל אנחנו פחות", הן מוסיפות, ובכל זאת, בגזרת המחשופים אזרו השתיים אומץ והרשו לעצמן מעט יותר מהפעם הקודמת, בגבול הטעם הטוב. לעומת זאת, כשבחרו בצווארון גולף סגור יותר, חיברו אותו לשמלת מיני קצרה עם שרוולי בלון.

מחירים:
שמלות ערב: 1,200-1,600 ש'
שמלות כלה: 4,200-6,800 ש'

להשיג בתל אביב בסטודיו "ליכטנשטט", רח' (שלבים 16, ת"א; "בנקר", רח' דיזנגוף 210