פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   אנה וינטור לא הולכת לשום מקום

   עורכת ה"ווג" האמריקאי, אנה וינטור, מבהירה לעולם מי פה עדיין שולטת בכיפה, בראיון נדיר שהעניקה ל"וול סטריט ג'ורנל". על רקע השמועות על פרישתה

   היום יינעל שבוע אופנת סתיו-חורף 2009-2010 בניו יורק. לרגל פתיחתו בסוף השבוע שעבר, בסמוך לצאתה לתצוגות האופנה באוהל הלבן שבבריאנט פארק, התראיינה אנה וינטור, עורכת "ווג" האמריקאי, ל"וול סטריט ג'ורנל".

   וינטור, ששמה לא יורד מהכותרות בחודשים האחרונים, ממעטת מאוד, אם בכלל, להתראיין לעיתונות. רק בשבוע שעבר דווח כי שתיים מתוך שלוש האסיסטנטיות שהיא מעסיקה סיימו באחת את עבודתן, ועתה מחפשים להן מחליפות. קודם לכן היה זה הסרט התיעודי "The September Issue", המתעד את תהליך העבודה על גיליון ספטמבר המורחב של המגזין, שהוקרן בפסטיבל סאנדנס בחודש שעבר. לפניו עסקה התקשורת העולמית בגל השמועות על פרישתה המתוכננת.

   באחרונה הועלו חשדות נגדה כי היא זו שיצרה את הרינונים על פרישתה, כחלק מהמשא ומתן שניהלה עם בית ההוצאה לאור קונדה נאסט לקראת חידוש החוזה שלה. כעת נדמה כי הראיון עם האשה החזקה ביותר בעולם האופנה, שצברה במשך השנים אויבים ומעריצים במידה שווה, נועד בין השאר לשפר את תדמיתה הציבורית הבעייתית, ולשמר את מעמדה כאוטוריטה, בתקופה שהיא במובנים רבים נקודת מפנה גם למגזין שהיא עורכת. בחירתה להתראיין דווקא בעיתון כלכלי, ולצאת בו חוצץ נגד תרבות הצריכה, יכולה להעיד על הסחרור שבו נתונה הכלכלה
   האמריקאית.

   בראיון, שנערך בלשכתה שבבניין המשרדים המרכזי של קונדה נאסט במנהטן, היתה לבושה וינטור בסגנון שנהפך למזוהה עם מדי עבודתה - שמלה צמודה שעיצבה קרולינה הררה כשמעיל טוויד בעל צווארון פרווה גדול כרוך סביב כתפיה, נעולה במגפיים בגוון אפור-חום של מאנולו בלאניק. וינטור הסבירה למראיינת, רייצ'ל דודס, מדוע חוזר כעת הערך האמיתי לאופנה, ודוחק הצדה סגנון לבוש זוהר וראוותני, או כפי שניסחה זאת "יותר מדי דובאי". אפשר לזהות בראיון קריאות עידוד למעצבי האופנה האמריקאים ולתעשייה שלמה שנושאת אליה את עיניה ורואה בה דמות רבת השפעה שביכולתה להמליך מעצבים חדשים ולהדיח ותיקים.

   "העורכים והצוות שלי חייבים לנכוח בתצוגות בעשרת הימים הבאים. אנחנו חייבים להיות בולטים מאוד, תומכים מאוד... (במעצבים) ולדאוג לכך שהקולקציות יהיו ממוקדות. ההקפדה על האיכות חשובה גם כן", אמרה.

   הוזלה פתאומית של חומרי הגלם ומלאכת התפירה, לדבריה, אינה הדרך הנכונה להתמודד עם המציאות הכלכלית החדשה. "חשוב מאוד-מאוד שהמעצבים לא ייבהלו, ולא יהיו מודאגים מדי לגבי מה שייחשב כבטוח ומה שייחשב כמסחרי," המשיכה. "ברגע זה, מה שיצליח הוא משהו שלא נמצא בארונה של הלקוחה ואשר יש בו ערך מהותי... מפני שלמען האמת, היו יותר מדי מוצרים, מעצבים העתיקו זה את זה יותר מדי, וקרוב לוודאי שהצריכה היתה גדולה מדי".

   זוהי הצהרה מפתיעה למדי מפיה של מי שאמונה, מתוקף תפקידה כעורכת מגזין אופנה מסחרי, על קידום צרכנות מופרזת של מוצרי מותרות. "אני לא חושבת שמישהו ירצה להיראות יותר מדי מנקר עיניים, מגונדר מדי, יותר מדי דובאי, קיראו לזה כפי שתקראו לזה. אני פשוט לא חושבת שזה הרגע המתאים לכך. אבל אני בהחלט מרגישה שכעת שמים יותר דגש על איכות ועל-זמניות ועל פריטים שבאמת יחזיקו מעמד זמן רב." כשנשאלה מתי להערכתה ישוב המצב לקדמותו, הסבירה כי אינה צופה שזה יקרה בעתיד הנראה לעין, וכי חל שינוי מהותי בהרגלי הצריכה של נשים רבות. "אני חושבת שמה שהיא (האשה) קונה יגרום לה תענוג רב יותר אם הוא יחזיק מעמד זמן רב יותר. אז תהיה לו משמעות רבה יותר".

   ההצהרות הללו, שמגיעות ממי שנוהגת להציג מעל דפי המגזין שהיא עורכת פריטי לבוש יקרים למדי של מעצבי-על, שבמקרים מסוימים אף נעדרים פירוט של מחיריהם בצדם מפאת גובהם הרב, עשויות להיתפש כמס שפתיים. לכן, וינטור מקפידה להדגיש מקרה שאירע באחרונה, שבו הטילה וטו על תצלום של פריט לבוש קטן משובץ באבנים נוצצות, שמחירו 25 אלף דולר. "אנחנו צריכים לתת לנשים את הבגדים שירחיבו את דעתן ויגרמו להן לחלום, וכן גם שילובים בין פריטים יקרים ופריטים לא יקרים, בדיוק כפי שהגברת הראשונה מתלבשת".

   על מישל אובמה, שנבחרה לעטר את שערו של גיליון מרץ של המגזין (בפעם השנייה בהיסטוריה, לאחר שהילארי קלינטון עשתה זאת לפני כעשור), אמרה כי היא לובשת את בגדיה באופן יפה להפליא. "תמיד נראה שהבגדים ממש שייכים לה. זה דבר מרענן ביותר, והוא גם מעצים את הנשים ברחבי העולם. עכשיו יש לנו גברת ראשונה יפה ומבריקה שאוהבת בגדים ונהנית מהם, והיא עומדת להעביר את המסר הזה לנשים ברחבי אמריקה - הן יכולות ללבוש בגדים יפים ובכל זאת יתייחסו אליהן ברצינות".

   שינויים בהרגלי הצריכה

   אף שנוכחותה הפיסית של הגברת הראשונה נפקדה מהשורות הראשונות של תצוגות שבוע האופנה הנוכחי בניו יורק - במקומה נשלחה דזירי רוג'רס, האחראית על אירועים בבית הלבן, שישבה בתחילת השבוע בשורה הראשונה לצד וינטור בתצוגה של קרולינה הררה - וינטור הביעה את אמונה בהשפעתה החיובית על תעשיית האופנה האמריקאית. "נראה שבעבר הגברות הראשונות חשו צורך ללבוש כעין מדים, בעוד שמישל אובמה אוהבת אופנה ומרגישה נינוחות רבה בבגדים אופנתיים. היא כלל לא מתקשה לשלב פריטים יקרים וזולים, והיא אוהבת מעצבים צעירים. לכל אלה תהיה השפעה חיובית מובהקת על התעשייה שלנו".

   עד אז, בתקופה שבה רבים מבין המעצבים הצעירים המצליחים ביותר עדיין נאבקים על מקומם בתעשייה, וינטור ממליצה לדור הבא של תעשיית האופנה, לכל הסטודנטים הצעירים המשלימים בימים אלה את לימודיהם במכללות האופנה, לחשוב ברצינות לפני שיתחילו לעצב קולקציות עצמאיות. "כל מי שרוצה להיות מעצב אופנה וחושב שהוא הולך להיות קלווין קליין, ראלף לורן או מייקל קורס החדש, אינו מציאותי. הצעירים יועילו לעצמם הרבה יותר אם ילכו ללמוד אצל אוסקר דה לה רנטה או אצל קרולינה הררה - מישהו שיכול ללמד אותם". בחירת שמות המעצבים אינה מקרית, שכן וינטור נוהגת לקדם באופן עקבי את המעצבים הללו מעל עמודי הכרומו של המגזין או באמצעות מלתחתה האישית.

   כשנתבקשה להתייחס למגמה של מעצבים ידועים, שיצרו בשנים האחרונות קווי ביגוד זולים עבור רשתות קונפקציה כמו H&M וטארגט, היא נשמעה נלהבת, באופן מפתיע, והביעה את תמיכתה המלאה. "אני בטוחה שהצ'קים המגיעים מטארגט, וגם החשיפה, מועילים להם מאוד", אמרה והוסיפה כי כל עוד הבגד גזור היטב ומחמיא היא מעודדת זאת. "אחד משיתופי הפעולה שאנחנו מקיימים באמצעות קרן האופנה מתבצע עם חברת גאפ (ובו הזוכים מעצבים את גרסתם לחולצה לבנה קלאסית). גאפ לוקחת את המעצבים לרחבי העולם כולו ומצלמת אותם עם דוגמניות צעירות שלובשות את חולצותיהם. והחולצות נהדרות".