נושאים חמים

אחותה של סינדרלה

אחרי בירקנשטוק וקרוקס, הוליווד מכתירה את הטרנד הבא של נעלי הנוחות הכעורות - כפכפי Worishofers הגרמניים. המהדרין מוסיפים להן גם גרביים

נעל של worishofers (אתר רשמי)
נוצרו לפני 70 שנה על ידי רופא גרמני שהיה מומחה לכפות רגליים בעיר הספא Bad Worishofen שבמחוז בוואריה. Worishofers

על כל נחשול ששוצף באפיק אחד בתחום ההנעלה, קיים תמיד זרם תת קרקעי שמתקדם בעצלתיים בכיוון אחר. קשה לחזות את המגמה הבאה פרט אולי לסדר הופעתם המחזורי של העקבים (מטפסים גבוה מעלה, צונחים אל הקרקע, וחוזר חלילה). חוק אחד בלתי כתוב מרמז כי הטרנד הבא צריך להיות מכוער או פרקטי באופן מתריס או מאתגר.

מגפיים של UGG (אתר רשמי)
עוד מכוערים שהצליחו. מגפיים של האגס

ב-2007 חובבי אופנה מכל העולם הזדעזעו עמוקות מעלייתם המהירה של כפכפי קרוקס מפלסטיק (שהופיעו, למרבה הצער, בשלל גוונים עזים). וזמן קצר לאחר מכן, מגפי האגס האוסטרליים, עשויי עור כבש, נהפכו לשם דבר בקרב איקונות אופנה כגון קייט מוס. כעת, כפכפי Worishofers מסתמנים כדגם החדש בשכונה הכעורה - המשך ישיר למגמת הנוחות הנינוחה המתפשטת בתעשיית האופנה.

נעל של worishofers (אתר רשמי)
היפסטריות בברלין נועלות אותם בלוויית גרביים עבים ושמלות אביביות בסגנון מתקתק

הכפכפים האורטופדיים, בעלי סוליית הרוקי משעם, נוצרו לפני 70 שנה על ידי רופא גרמני שהיה מומחה לכפות רגליים בעיר הספא Bad Worishofen שבמחוז בוואריה. עד לא מזמן הם היו נפוצים בעיקר בקרב סבתות צפון אירופיות, אולם בשבועות האחרונים הם נצפו על כפות רגליהן של כוכבניות כמו מגי ג'ילנהול וקירסטן דאנסט ושל הראפרית הסרי-לנקית המתריסה MIA.

נעל של worishofers (אתר רשמי)

הן גם הפכו למחזה שכיח ברחובות מנהטן ובשכונות האופנתיות בברוקלין, שם היפסטריות מקומיות נועלות אותם בלוויית גרביים עבים ושמלות אביביות בסגנון מתקתק. העובדה שאפשר למצוא אותם גם על מדפי בוטיקים טרנדיים במיוחד בעיר, כמו למשל אורבן אאוטפיטרס, היא עדות נחרצת למעמד שצוברים כפכפי הנוחות הגרמניים.

כפכף של worishofers (אתר רשמי)

נכון לעכשיו, אף בוטיק מקומי לא הרים את הכפכף בכל הקשור לייבוא הנעליים לישראל. חובבות האופנה הנחושות יוכלו ודאי לאתר דגמים נבחרים במלאי של חנויות נעליים ותיקות שפונות לקהל של נשים מבוגרות. אלה מביניהן שאינן נכונות לצאת להרפתקה ברחבי העיר ומעדיפות את הנוחות שבהזמנת נעליים ברשת, ישמחו לגלות כי אורבן אאוטפיטרס החלו לעשות משלוחים לארץ.

כפכף של worishofers (אתר רשמי)

הנעליים המכוערות בחברה טובה. נעלי ד"ר שול האורטופדיות, בעלות סוליית העץ, שנהנו מימי זוהר בשנות ה-70, זוכות כעת לעדנה מחודשת בקרב היפסטרים צעירים, כמו למשל השחקנית האמריקאית קלואי סביני, שמעוניינים למתוח את טרנד הנעליים הכעורות אל הקצה בכך שהם מצמידים להן גרביים מגושמים במיוחד. באופן דומה, סנדלי בירקנשטוק עשו את הצעד הבלתי צפוי מאתרי קמפינג בגרמניה לאזור הוי-איי-פי באירועי השטיח האדום בתחילת העשור שעבר.

מגי ג'ילנהל בניו יורק, יוני 2010 (GettyImages)
מגי ג'ילנהל עם כפכפי Worishofers בניו יורק בחודש שעבר (צילום: אימג’בנק – GettyImages)

ובכל זאת, מהו כוח המשיכה של הכפכפים, שעוצבו במקור כדי לרפא יבלות ולא במטרה למשוך אליהם מבטים ברחוב? אפשר בהחלט לראות בהם תגובת נגד לעקבים המחודדים שהרקיעו שחקים בשנים האחרונות. ועם כל הכבוד לנוחות ולשימושיות, בפועל מדובר בהצהרת סטייל בטוחה בעצמה: אלה שמתהדרות בכפכפים כעורים כגון אלו, מעבירות מסר חד משמעי שהן חשות בטוחות ביופיין, ולכן אינן חוששות להתמסר לכיעורן של הנעליים האורתופדיות.