פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   דגל לבן על שטיח אדום

   המעצב הדי סלימן נזכר במראות הקשים שנראו על השטיח האדום לאורך השנים ויוצא בקריאה נרגשת לאנשים הנורמלים, לא לנסות ולהיראות כמו דוגמנים

   "אין דבר שנראה רע יותר משמלה או חליפה על השטיח האדום. זוהי טרגדיה מתמשכת של אופנה זולה על סלבריטאים זולים, שגוררת תגובות זולות. אני אוהב בגדי מעצבים רק על דוגמניות. לדוגמניות טובות יש הבנה פנימית של בגדים ועיצוב". את הפנינה הבלתי נשכחת הזאת הוציא מפיו לפני כמה ימים, הצלם הדי סלימן, הידוע בעיקר כמעצב הגברים של דיור בין השנים 2002-2007.

   הביקורת החד משמעית של סלימן כנגד החיבור הנצחי והמצער בין אופנה לתרבות הסלבס ועולם הרכילות, הופיעה בשבוע שעבר באתר style.com, שפירסם חלקים מראיון שנערך עם סלימן ויתפרסם בגיליון אפריל של Menswear, מגזין הגברים של עיתון האופנה היומי WWD. הראיון נערך לרגל ההוצאה לאור של ספר הצילום של סלימן "אנתרופולוגיה של עשור" Anthropology of a Decade בן 4 הכרכים.

   הביקורת של סלימן על העולם שבו בתי האופנה הגדולים מנוהלים על ידי קואופרטיביים ענקיים, אינה מסתיימת רק בדיון על שמלות ערב איומות על שטיחים אדומים. סלימן מתקשה להתחבר לצורך של האופנה לחדש, כמו גם לתחזיות העונתיות. כשהוא נשאל האם יש בידיו תחזית קדימה, ללוק הבא, הוא עונה שלא, כי את זה אפשר לדעת רק כשנמצאים בסטודיו. "עלינו לעזוב אחת ולתמיד את סיפורי התחזיות שחוזרים על עצמם כל שנה ומעמידים זה אל מול זה את הבחור הרזה והבחור האתלטי. יש מקום לכולם".

   מבחינת סלימן 'יש מקום לכולם', משום שהוא מזהה הבדל עצום בין אופנה לבין בגדים. לגבר האתלטי או האישה שאינה דוגמנית, סלימן מייעד את כל מה שנופל תחת ההגדרה 'בגדים' ולא 'אופנה', אחרת, לדעתו, גבר אתלטי שלא ילבש חליפה קלאסית או ג'ינס טוב, ייראה כמו צ'יפנדייל.

   אפשר להבין אותו. ככלות הכל, עם כל היופי שהקולקציות השונות מספקות כל עונה, השטיח האדום הופך לאתר של שיעמום קונסרבטיבי שבו אין זכר לתחכום וההתמסרות שניתן לחוש אל מול מסלולי התצוגות. נכון לעכשיו רוב רובם של המפורסמים עושים הכל כדי לבחור את השמלות הכי לא ברורות לאירועים הרבים שפוקדים את חייהם.

   מאז שסלימן עזב את דיור גברים ב-2007, כולם מחכים לשובו לעולם האופנה. הוא מבטיח שיום אחד זה יקרה, אך לא מספק תאריכים. משאיר את הצמא לחזרתו מורגש מתמיד. על אחת כמה וכמה לאחר מאורעות גליאנו, שהותירו את דיור ללא מעצב. אם להאמין לסלימן, שבוחן את העיסוקים העתידיים שלו אך ורק לפי מדד ההנאה שלו מהם, הרי שאין לו שום כוונה לשוב לאחד מבתי האופנה הגדולים. ביחס לאפשרות הזו אמר באותו הראיון ש"אני מאוד אוהב לעצב, אבל כשמדובר בבית אופנה גדול ויוקרתי, יש כל כך הרבה יותר דברים מסביב מאשר העיצוב".

   גווינת' פלטרו בטקס האוסקר של 2002 (GettyImages)
   גווינת' פלטרו בטקס האוסקר 2002 (צילום: אימג'בנק - GettyImages)
   ביורק בטקס האוסקר של 2001 (AP)
   ביורק בטקס האוסקר 2001(צילום: AP)
   סלין דיון בטקס האוסקר של 1999 (AP)
   סלין בטקס האוסקר של 1999 (צילום: AP)
   שר בטקס האוסקר של 1998 עם בנה אלייז'ה (AP)
   שר בטקס האוסקר 1998 (צילום: AP)
   שרון סטון בפסטיבל קאן, 2008 (AP)
   שרון סטון בפסטיבל קאן 2008 (צילום: AP)
   הלנה בונהם קרטר וטים ברטון בבכורת הסרט הארי פוטר ומסדר עוף החול, 2007 (AP)
   הלנה בונהם קרטר בבכורת הסרט הארי פוטר ומסדר עוף החול, 2007 (צילום: AP)
   ג'נוארי ג'ונס בטקס גלובוס הזהב של 2011 (AP)
   ג'נוארי ג'ונס בטקס גלובוס הזהב 2011 (צילום: AP)
   אומה תרמן בטקס האוסקר של 2004 (AP)
   אומה תורמן בטקס האוסקר 2002 (צילום: AP)
   הדי סלימן בשנת 2007 (GettyImages , Miguel Villagran)
   הדי סלימן (צילום: אימג'בנק - GettyImages)