פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   תיק אלטרנטיבי

   מותג התיקים כיסים חוגג עשור עם תיק שנראה רוכב על רעיון של מותג יפני. לגיטימי או לא לגיטימי?

   מותג התיקים המקומי 'כיסים' חוגג בימים אלה עשור ומשיק קולקציית קיץ נרחבת, שכוללת גם אוסף עיצובים חתרניים במהדורה מוגבלת. אחד התיקים מדגם Wild, תופס את המבט בזכות פרופורציות שנויות במחלוקת. בעוד שגזרתו היא גזרת תיק סל פשוט, יש סביבו עודף אבסטרקטי של שוליים רחבים, המרמזים על כך שנוצר מתוך חתיכת עור אחת. בתקופה בה תיקים מטופלים באינספור פרטים ותפרים, ומחירם מאמיר, הרעיון של 'כיסים' מחזיר את האובייקט המעוצב למקום ראשוני, מחוספס, כמעט קדמוני.

   קולקציית קיץ 2011 של כיסים (יח"צ)
   תיק wild של כיסים. 1090 שקלים (צילום: יח"צ)

   ובכן, מסתבר שלא קדמוני מספיק. כחלק מקולקציית קיץ 2011 של בית האופנה היפני מיהארה יושיהירו, שהוצגה לפני למעלה מחצי שנה, אפשר להתרשם משני דגמים של תיקים, המבטאים את אותו הקונספט הרעיוני של שולי עור גזורים 'כלאחר יד'. על אף ההבדלים שבין התיק של כיסים לתיק של המותג היפני, עדיין ניתן לאתר קשר ויזואלי ברור ביניהם.

   קולקציית קיץ 2011 של מיהרה ישוהירו (יח"צ)
   תיק הגראנג' של מיהארה יושיהירו (צילום: יח"צ)

   ייתכן שמדובר במקריות, אם כי נדרשת ממעצב הכרה של הסביבה בה הוא פועל. הרי התיק של מיהארה יושיהירו צף בבלוגי אופנה רבים ונצפה בשבועות האופנה האחרונים כשהוא נישא בידיהם של עיתונאי אופנה שונים בעולם. כך או כך, הדבר העוכר את השלווה מכל הסיפור, היא לא האם כיסים ניסו להעתיק את העיצוב ולתת לו את פרשנותם. אלא, מדוע גם במסגרת מצומצמת של מהדורה מוגבלת, לכבוד חגיגות עשור, פלטפורמה שעשויה להעניק חופש יצירתי כמעט מוחלט, מעצבים מקומיים אינם מנצלים את אותה החירות?