אמא של שבת: חורף 2013-14 של דורין פרנקפורט

מי בוחר את המסורת היהודית האדוקה כהשראה? דורין פרנקפורט בקולקציית החורף החדשה. "אחרי שחקרתי את הראוותנות, רציתי קצת שקט וצניעות. אני יודעת שזה טעון פוליטית"

לירוי שופן
29/07/2013
חורף 2013-14 של דורין פרנקפורט(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

פשיטדת קיגל שחומה ומתובלת, חלת שבת קלועה, צמד נרות שבת דולקים וטלית שמונחת כלאחר יד על אחד הכיסאות – דורין פרנקפורט לא ויתרה על אף סממן מובהק מהרחוב החרדי בתפאורה הקטנה שיצרה סביב קולקציית החורף החדשה.

"אני באה ממשפחה חרדית, ואת הקולקציה הזו רציתי לייחד לחגי ישראל", היא מציינת ביחס לאוסף הבגדים הזה, שעמוס בחולצות מחויטות מכופתרות, דוגמאות ז'קארד מעודנות או מעילים ארוכים שנועדו להילבש בשכבות. "אין מקום בעולם שהסתיו הוא כל כך פיוטי וחגיגי. במקומות אחרים הסתיו הוא לפני הכריסמס, לפני עונת החגים הרשמית. כאן הסתיו הוא הזמן הכי מכונן בשנה. משתרר כאן סוג של שקט".

טוב לדעת (מקודם)

מדרסים בהתאמה אישית בחצי שעה - ואתם יוצאים לחיים חדשים

מוגש מטעם New Feet
מעיל שנדמה מרחוק כטוויד עוקצני ובפועל מתגלה כג'רסי רך(צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

הנוף המקומי לעולם לא זר לפרנקפורט, בוודאי המעצבת המזוהה ביותר כיום עם התעשייה הישראלית בשלושת העשורים האחרונים. בקיץ שעבר היא בחרה להציג קולקציה בהירה תחת השם "פרח הצבר", ולאחרונה חשפה קולקציה אחרת שקיבלה את הכינוי "רוקוקו-בת ים", שביקשה לשלב באירוניה בין טעם המוני ומודע לעצמו לפזרנות וראוותנות. ובכל זאת, הבחירה בקולקציית החורף הנוכחית בקונטקסט שהוא לא רק יהודי אלא גם אדוק, היא אינה בחירה של מה בכך; ספק האם יש דבר טעון ונפיץ יותר מהדת ויחסן של קבוצות שונות בחברה אליה.

הפניה אל החגיגי, ואל החג היהודי בפרט, הניב כפי שרמזו חומרי התפאורה, קריצה משמעותית ללבוש שבת חסידי ומסורתי. מינון הפריטים המחויטים גבוה, כפי שמוכיח ז'קט מחוייט שחור או חולצה בכפתורי פנינה, וישנה צניעות מובהקת בחצאיות ארוכות ומתבדרות, בשמלות סגורות המשלבות קישוטים וקטיפה ובקרדיגנים שיש בגזרתם כדי לטשטש מעט את הגוף. אחד המעילים, שמאופיין בצווארון שאל דרמטי, אף נתפר מבד שחור נוקשה למדי ומעוטר שנועד להזכיר את החומרים מהם תופרים קפוטה.

אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

"אחרי ההו-הא של 'רוקוקו-בת ים' רציתי קצת שקט, צנוע", היא מסבירה את התנועה החדה שביצעה בין שתי הקולקציות. "אבל גם מאוד פחדתי. אני יודעת שזוהי קולקציה פוליטית ובעייתית מבחינת הנושא שלה. אבל אני מאמינה גדולה מאוד בעבר ובנוסטלגיה".

השאלה המתבקשת היא האם הבחירה הרומנטית בצנוע ובמופנם יחסית מטרתה לנמק איזושהי שמרנות, ואולי גם תנועה אל עבר קהל בוגר יותר. התשובה, וכאן סוד כוחה של הקולקציה, אינה חד משמעית. הקולקציה מעוררת אי נחת משום שהיא מודעת מאוד לעצמה. היא מכירה בצלליות האניגמטיות והדתיות ובקוד הלבוש המתלווה אליהן, אך גם בוחרת להתגרות בהן. מעיל גברי ארוך באפור מלאנז' שניכר מרחוק כטוויד, מתגלה כג'רסי רך. לא רק, אלא שחלקו האחרון עשוי כולו מבד באפור כהה יותר, המזכיר במגעו חולצות מיזע ספורטיביות. מתעתע גם זוג מכנסיים שחור, שהוא כה רחב עד שרק בעת ההליכה אתו אפשר להבחין כי לא מדובר בעצם בחצאית. מנגד, פריטים אחרים, המודפסים או ארוגים בפראות המסווה את טבעם, ניכרים כמעט שקופים ולגמרי לא מתחסדים מול האור.

אלא שלמודעות עצמית משוכללת כל כך יש מחיר ספיצפי – היא תמיד על חשבונה של רעננות. אחרי הכל, הנעורים לעולם אינם מאופיינים בהכרה מעמיקה של המעשים. כעת נותר להחליט האם זהו מחיר שמוכנים לשלם.

מחירים: מכנסיים 390 - 690 שקלים; חצאיות: 430 - 750 שקלים; חולצות: 280 -590 שקלים; ז'קטים ומעילים:450 – 1,290 שקלים; סריגים- 390 – 650 שקלים; שמלות- 490 – 1,500 שקלים

אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
אין תמונה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
  • דורין פרנקפורט

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully