וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פרסונל סטיילינג: מאחורי כל מעצב מצליח עומד סטייליסט?

זהר פורמן

18.3.2014 / 13:23

מעצבי האופנה הם אלו שזוכים בדרך כלל לתהילה, אבל האמת היא שלסטייליסטים יש חלק עצום בניסוח הקולקציות והמראות העונתיים. אז איך עובדת מערכת היחסים בין המעצב לסטייליסט?

קולקציית קיץ 2013 של בלנסיאגה בפריז. GettyImages
מתוך הקולקציה של ניקולה גסקייר לבלנסיאגה. לא היה מצליח לעשות זאת בלי העזרה של הסטייליסטית מארי אמלי סובה/GettyImages

"אופנה חולפת, אך סטייל נשאר", הוא ציטוט המיוחס לשניים מהאופנאים הגדולים בהיסטוריה, קוקו שאנל ואיב סאן לורן. ולם למרות תובנתם פורצת הדרך, כשזה הגיע לעיצוב אופנה, אף אחד מהם מעולם לא הסכים לשמוע בקולו של אדם אחר מלבד עצמו.

בעידן המודרני, אותה אמירה עדיין נותרת תקפה ויתכן כי היא אף עומדת במבחן המציאות יותר מאי פעם. בתקופה המאופיינת בשפע של מעצבי אופנה, מותגים, רשתות, ותחושה כללית של "רוויה אופנתית" מתוך המחשבה שהמציאו כבר הכל - פרספקטיבה מרוחקת של בעל מקצוע העוסק בסגנון ותדמית עשויים לסייע למעצב בזיקוק יצירותיו והנחלת מראה אחיד בעל אמירה מגובשת.

כיום, שלא כמו בעבר, סטייליסט הוא בורג משמעותי בכל מכונה משומנת המנפיקה ללא הפסקה אינספור עיצובים בשנה. לא לחינם בחרו מיטב בתי האופנה הגדולים לשכור את שירותיהם של סטייליסטים, העובדים בסינרגיה לצד המנהל האמנותי ו/או המעצב הראשי כחלק מתהליך יצירת הקולקציה.

קולקציית חורף 2013-14 של מארני במילאנו. AP
תצוגת חורף 2013-14 של מארני. הסטייליסטית לוסינדה צ'מברס תרמה לבית האופנה רבות/AP

כך לדוגמא, הצלחתו של ניקולה גסקייר ושגשוגו של בית האופנה בלנסיאגה בתקופת כהונתו כמנהל האמנותי, לא הייתה מתאפשרת לולא ידה המכוונת של סטייליסטית הווג הצרפתי, מארי אמלי סובה, שעיצבה לצדו את הקולקציות ואת תצוגות האופנה. יתרה מזאת, היא הייתה זו שהמליצה על מינויו של גסקייר לעמוד בראש בית האופנה.

התהילה לה זוכה בית האופנה בלמיין בשנים האחרונות, נזקפת לא רק לזכות כריסטוף דקרנין מעצב המותג בעשור הקודם, אלא גם לסטייליסטית ועורכת הווג הצרפתי, עמנואל אלט, שסייעה בבניית התדמית וביסוס סגנון הגלאם-רוק המזוהים עימו כיום.

לוסינדה צ'מברס, סטייליסטית הווג הבריטי, היא גם הסטייליסטית האחראית במידה רבה למראה האקלקטי-קווירקי המאפיין את המותג האיטלקי מארני, וזאת בעיקר בזכות האופן בו היא מציגה את עיצוביה של קונסוולו קנסטגליוני, המנהלת האומנותית של המותג, על המסלול.

הסטייליסטית ועורכת האופנה המיתולוגית, קארין רויטפלד, משמשת מזה כשני עשורים כסטייליסטית הבית, יועצת ומוזה פרטית עבור מעצב העל טום פורד, החל מימי גוצ'י ועד היום.

קטי גראנט, סטייליסטית ועורכת המגזין LOVE, עבדה בצמוד למרק ג'ייקובס עוד בתקופה הענפה בה עמד בראש בית לואי ויטון, וגם כיום כשזה נוגע לקולקציות שהוא מעצב עבור המותג הנושא את שמו. ג'ילס דיקונס הוא מעצב נוסף שעובד באופן קבוע עם גראנט בתהליך עיצוב הקולקציות שלו מדי עונה, ובעיקר בעונת התצוגות.

sheen-shitof

שדרגו את הביצועים

הארכת משך האקט ושיפור ההנאה במיטה - במבצע מיוחד

בשיתוף "גברא"
קארין רויטפלד בתצוגת דיור קוטור, סתיו/חורף 2013/14, פריז, 1 יולי 2013. Pascal Le Segretain, GettyImages
איפה טום פורד היה היום בלעדיה? קארין רויטפלד/GettyImages, Pascal Le Segretain

"תהליך העבודה של המעצב הוא תהליך ארוך, ועד שאתה מגיע למוצר הסופי אתה מאבד משהו", מסבירה לימור זהר שביט, המשמשת מזה כשלוש שנים כסטייליסטית הבית של קסטרו לאחר שהרשת זיהתה את הצורך בגורם פנימי. נקודת המבט המרוחקת והתבוננות בעיצובים מפרספקטיבה חדשה, מחדדת את זו של המעצב ומסייעת בגיבוש תוצר סופי רענן ומדויק יותר עבור בית האופנה.

"תפקידו של הסטייליסט הוא לדאוג להבליט את זהות המותג במדיות השונות ובמפגש עם הלקוח, וכן את ערכי המותג בתצוגות, בהפקות, בעיתונים ובחנות", מסבירה זהר-שביט, שעובדת כחלק בלתי נפרד מהסטודיו לעיצוב, המונה פרט אליה 13 מעצבים נוספים.

"יש דינמיקה שוטפת ודיאלוג רציף לאורף כל התהליך", מדגישה זהר-שביט. "החל ממקורות ההשראה ועד לייצור ולאופן בו הבגד יראה".

כך לדוגמא, לזהר-שביט היה חלק בלתי נפרד בשלבים השונים של פיתוח ה"פוש-אפ ג'ינס" - החל ממתן רשמים, התנסות אישית ועד לסטיילינג.

קולקציית קיץ 2014 של קסטרו. בן קלמר
"תפקידו של הסטייליסט הוא לדאוג לזהות של המותג במדיות השונות ובמפגש עם הלקוח". תצוגת קסטרו לקיץ 2014/בן קלמר

תצוגת האופנה העונתית, שעדיין נחשבת לאחד מאירועי הפסגה השנתיים של מותגי האופנה, היא רכיב מרכזי בו הסטייליסט לוקח חלק. על כתפיו מוטלת האחריות לארוז את העיצובים, המגמות וההאשראות של מעצבי הסטודיו לכדי מצעד אופנתי אחד, בעל משמעות, מסר ופוטנציאל שיווקי. תפקידה של זהר שביט, כפי שהיא מגדירה אותו הוא "להגיש אותו לעולם בצורה הטובה ביותר, באופן שלציבור יהיה קל להכיל את הקולקציה".

אולם כמו בכל תחום בו מתקיימת עבודה משותפת של אמנים, בעלי אגו וחזון אומנותי מגובש וברור, גם באופנה עשויים להתעורר חילוקי דעות המצריכים פשרנות מתמדת והתחשבות הדדית. "מהרגע שהבגדים מגיעים לתצוגה, אני מרכיבה את הלוקים עם המעצבים, למרות שברור לי מה הסטיילינג שאני הולכת לבנות. חשוב לי שגם למעצבים תהיה אמירה ושכולנו נמצא מכנה משותף", מסבירה זהר-שביט על תהליך העבודה בפועל.

ליטל מעוז, הסטייליסטית הראשית של מותג האופנה המתחרה רנואר, הצטרפה לשורותיו רק לפני כשלוש וחצי שנים. "אנשי החברה נתנו לי יד חופשית לעשות מה שנחוץ על מנת לבנות תדמית חדשה עבור המותג. זה היה אתגר אישי שמאוד היה חשוב לי להצליח בו ולא הגבילו אותי בכלום", מספרת מעוז. יתכן וכניסתן של הרשתות הזרות, המציעות אופנה מהירה במחירי רצפה (גאפ, פורבר 21 ו- H&M) באותה התקופה, הייתה המנוע שדרבן את רנואר לשנס את מותניו וללטש את תדמיתו.

רנואר תצוגת אביב-קיץ 2014. נמרוד סונדרס
"חשוב לי שגם למעצבים תהיה אמירה ושכולנו נמצא מכנה משותף". רנואר לקיץ 2014/נמרוד סונדרס

"זה התחיל בקטלוגים. השינוי היה חייב להיות איטי והדרגתי על מנת לא להבריח את הלקוחות הנוכחיים ובמקביל למשוך לקוחות חדשים ואופנתיים יותר. לקהל הישראלי לוקח זמן לעכל שינויים", היא מסבירה. מעוז עובדת בין היתר בשיתוף רציף עם משרד הפרסום של המותג על הקונספטים של קמפיין הפרסומת לטלוויזיה ולשלטי החוצות. היא גייסה צוות הפקות חדש שכלל צלם (אלון שפרנסקי), ואנשי עיצוב שיער ואיפור ועשתה כל אשר ביכולתה על מנת להכניס דגמים עדכניים ואופנתיים יותר.

גם בסטודיו של רנואר, "קיים שיח מתמיד" בין מעצבות המותג למעוז, כפי שהיא מגדירה זאת. "לפני כל קולקציה אנחנו מוסיפים פריטים טרנדיים שחסרים בקולקציה בתחילת כל עונה. יש גם לא מעט בגדים מהארון האישי שלי שנכנסו לקולקציה של רנואר" מתארת מעוז.

מאז מינויה של מעוז לסטייליסטית הבית, אף הפכו תצוגות האופנה של רנואר, שהתקיימו קודם לכן אחת לכמה שנים - לעונתיות. "בתצוגה הראשונה בחרתי את הגזרות, הצבעים והטרנדים לבגדי התצוגה. היו גם דגמים שעזרתי ועיצבתי בעצמי. אפילו האקססוריז שבחרתי למסלול נכנסו מאוחר יותר גם לקולקציה שהגיעה לחנויות", נזכרת מעוז בתצוגת האופנה הראשונה שלה ברנואר. כיום היא שותפה בהחלטות על הקונספט, הלוקיישן, הסט, עיצוב השיער, האיפור, המוזיקה ועוד בתהליך התכנון המקדים לתצוגת האופנה.

אבל, עבודתו של הסטייליסט לא מוגבלת רק לסטודיו לעיצוב. מסתבר, שיש לו כוח משמעותי גם בכל המתרחש מחוץ לתצוגות, לקולקציות ולחלונות הראווה. "לפעמים אני אומרת לעצמי שעדיף שלא הייתי מבינה את הפרופורציות של זה", אומרת זהר שביט. "לאופן שבו אני מלבישה את הדוגמנים יש השפעה על קהל לקוחות עצום. רואים את זה בעיקר בפריפריה שם אנשים מגיעים לחנות עם תמונות (של קמפיין או מגזין) ורוצים 'כזה', רוצים להיראות 'ככה'. זה הדבר המרגש ביותר שקרה לי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully