"לבחירות האופנה שלכם כוח להשפיע על מצב רוחכם וגם על חייכם"

במקום לזרוק על עצמכם משהו נוח, פרקטי או נגיש, רצוי שתקדישו מחשבה לאופנה שלכם. ספר חדש העוסק באופנה ופסיכולוגיה קובע כי לאופנה האישית שלנו השפעה רצינית עלינו ומציע כללי ברזל לביגוד נכון שישפר לא רק את מצב הרוח, אלא גם את החיים

שימו לב למה שאתם לובשים. עטיפת הספר (צילום: יח"צ, פסטיבל הקולנוע ירושלים)

מה שאתם לובשים משפיע על חייכם - זוהי המסקנה המרכזית בספרה של הפסיכולוגית הבריטית קארן ג?יי פיין, Mind What" You Wear: the Psychology of Fashion". הספר עוסק בפסיכולוגיה של האופנה ופורסם לאחרונה כקינדל סינגל (ספר מקוון היוצא באמצעות אמזון.קום). פיין, מרצה לפסיכולוגיה התפתחותית באוניברסיטת הרטפורדשייר וחוקרת בתחומי התנהגות, תקשורת בלתי ורבלית ודימוי גוף, טוענת בספרה כי "הפסיכולוגיה הזניחה באופן מפתיע את כוחה של האופנה לגלות ולשנות את הנפש האנושית?. על קולגות מהחוג לפסיכולוגיה היא לא מהססת לומר ?האמינו לי, נראה כי הם בעצמם לא הביטו במראה מאז 1974?. Mind What You Wear אמור מבחינתה למלא את החסר בנושא האופנה במחקרים על ההתנהגות האנושית.

דוגמא מהחיים הממחישה באופן מושלם את האג?נדה שלה פותחת את ספרה. מג, סופרת צעירה, בוחנת כובע בחנות במנהטן. זהו כובע נפלא ומיוחד. היא מודדת אותו ופתאום מג חדשה מביטה בה מן המראה. ואז, כאילו בסימן משמיים, אישה זרה עוברת לידה ומעירה: ?קני את הכובע הזה. הוא ישנה את חייך". מג קונה אותו. היא מרגישה יותר יפה ויותר בטוחה ואפילו יותר גבוהה. מספר שבועות אחר-כך, היא חובשת את הכובע כשגבר מזמין אותה לדייט. היא אומרת כן ובסופו של דבר הם מתחתנים. בדיעבד מסביר אותו גבר שהוא נמשך לאישה שהיה לה הביטחון להיראות בציבור בכובע הזה.

פיתוח ישראלי

הדגמה חינם: הפלטפוס מתיישר כבר מהצעד הראשון

לכתבה המלאה
הסופרת קארן ג'יי פיין. "הפסיכולוגיה הזניחה באופן מפתיע את כוחה של האופנה לגלות ולשנות את הנפש האנושית? (צילום: יח"צ, פסטיבל הקולנוע ירושלים)

פיין מודה שלא תמיד הדברים עובדים כך, אבל היא מציגה ראיות נוספות לטענתה כי הלכי רוח מחשבה ונפש משתנים בהתאם לבחירות האופנה שלנו. למשל, סטודנטים שלה אשר יום אחד הגיעו ללימודים לבקשתה בחולצות סופרמן, סיפרו כי הם חשים בטחון רב בעצמם, מוצלחים יותר ביחס לאחרים ואף האמינו כי הם בכושר גופני גבוה . כלומר חולצות עם הדמות ההרואית המוכרת והאהובה שינתה את תפיסת הסטודנטים על עצמם. סטודנטיות שנבחנו פעמיים באותו מבחן במתמטיקה, הצליחו יותר כשלבשו למבחן חלוקי מעבדה לבנים, והרבה פחות כשלבשו בגדי-ים. החלוק לבן גרם לסטודנטיות לחוש משכילות ומוכשרות, מה שהוביל לריכוז ולמיצוי יכולות. בגדי-ים, לעומת זאת, גרמו להערכה עצמית נמוכה ולחוסר בטחון.

נסיינים אחרים שפיין מציינת היו אנשים שאושפזו בעברם בבתי-חולים ונאלצו ללבוש פיג'מות חיוורות וחסרות צורה עם פתח אחורי, שגרמו להם לחוש חסרי ישע וצייתנים. אחרים ששירתו במסגרת צבאית סיפרו על תחושות חוסר ייחודיות ואנונימיות שצפו עם לבישת המדים. מי שלבשו חליפות מהודרות, במיוחד כאלו שנתפרו במיוחד עבורם לפי מידה, חשו חזקים ומרשימים.

מכאן, ומעוד דוגמאות רבות אחרות מן החיים, מסיקה פיין כי סטייל אינו רק עניין של אסתטיקה. כשאנחנו מתלבשים, היא טוענת, אנחנו כמובן מבטאים את עצמנו, אך גם משפיעים על הרגשתנו, על האינטראקציה עם סביבתנו, ומכאן גם על חיינו. כל בחירת אופנה שמשתלבת בהרמוניה עם מי שאנחנו באמת ומתואמת עם האני הפנימי שלנו מקפיצה בהתאם את מצב הרוח שלנו. בכל יום בו אנחנו בוחרים משהו מהארון או מודדים משהו בחנות שיש לו פוטנציאל לשינוי חיים. מהחליפה עם הגזרה שגרמה למנכ"ל בראיון העבודה להעדיף אותנו על פני מועמד אחר ועד השמלה האדומה שיצרה סערה בקרב מאהב עתידי.

במקום לזרוק על עצמנו משהו נוח, חם, או פשוט נגיש, רצוי להקדיש מחשבה נוספת על האופנה שלנו. ביגוד נכון, או ?בגדים שמחים?, כפי שהיא מכנה אותם, משרה אושר ובטחון. וממש כמו לתרופה, גם ל?בגדים שמחים" ניתן לרשום מרשם. את מסקנותיה המבוססות על מידע שנאסף בעקבות מחקרים, ניסויים ותצפיות, לצד פסיכולוגיה חיובית (ענף בפסיכולוגיה העוסק בחקר האושר והשגשוג האנושיים), ניתן לסכם בעשרה כללי ברזל:

1. שמלה בגזרה אהובה העשויה מבד יפה תרומם לכן את מצב הרוח.
2. תכשיט הצהרתי דומיננטי שמסמן אתכן כאינדיבידואליות יגרום לכן לחוש מיוחדות (כמו מדליה או עיטור כבוד).
3. להתלבש בסגנון המזכיר את הסטייל של הבוס/ית יעזור לכם להתקדם מהר יותר בעבודה.
4. פרינטים מלאי חיים כמו נקודות ופרחים, חולצות תחרה ובדים קלילים יזכירו לכם את הילדות ואת האביב וכך יגרמו לכם להקרין את הרוגע וחוסר הדאגה שאפיין אתכם בילדות.
5. רוצה שגבר יזמין אותך לדייט? הסיכויים של יעלו אם תלבשי אדום.
6. מתחשק לכן פתאום להתלבש באופן פרובוקטיבי? כנראה שאתן בדיוק מבייצות. ממשו את החשק בלי חשש.
7. בגדים רחבים ונעליים שטוחות מאפשרים תנועה חופשית ובלתי מוגבלת הנקשרת לרוב עם הרפתקנות ונסיעות.
8. אקססוריז וינטג?, שבטיים ואתניים או כאלו שנעשו בעבודת-יד עם הרבה אהבה, הם הרבה פעמים באיכות טובה והם קושרים אותנו לסיפורי עבר מרתקים.
9. בגד בצבע יחיד גורם לגוף להיראות רזה יותר, ומכאן מצב הרוח נעשה טוב יותר.
10. נסו דברים חדשים, הפתיעו, היו אמיצים, שימו כובע, עשו חיים.

אם מנסים לחשוב על דוגמאות מעולם האופנה היום לכללים אלו, ניתן בהחלט למצוא אותן והן אף מחזקות וממחישות את הדברים. למשל, הבאזז שיצרה הדוגמנית הבריטית והאיט-גירל של הרגע קארה דלווין בפעם הראשונה שהתארחה בפסטיבל הקולנוע קאן במאי שנה שעברה, בזכות עגילי אוברסייז וענק יהלומים של שופארד; התעוזה, האומץ והחדשנות שהוכיחה מריסה מאייר מנכ?לית יאהו עם הפקת האופנה בכיכובה בגיליון ספטמבר 2013 של ווג אה"ב, שכללה גם אאוטפיטים צבעוניים וצילום בשכיבה; הבולטות של בר רפאלי, היום בנקודה טובה במיוחד בחייה המקצועיים והפרטיים, בשמלת ערב אדומה אסימטרית של אלי סאאב בגאלת קרן amfar במאי השנה; מריה קארי בשמלת גוון תכלת יחיד ביוני השנה, בה נראתה ממש רזה, לעומת הופעתה בחצאית ובחולצה בשחור ולבן בה לא נראתה רזה במיוחד.

כל אלו, כך מובטח, ישיבו לפניכם את החיוך - האקססורי המוצלח ביותר אי פעם. ואם אתם מחייכים בכל פעם שאתם לובשים משהו, ככל הנראה מצאתם את האופנה הנכונה עבורכם.

הדוגמנית קארה דלווין יוצרת באזז על השטיח האדום של פסטיבל קאן עם תכשיטי סטייטמנט (צילום: GettyImages)
אני רוקיסטית עם חוש לאופנה! נינט מרוצה (צילום: שוקה כהן)
בר רפאלי מושכת תשומת לב מיוחדת בשמלת ערב אדומה א-סימטרית בפסטיבל קאן השנה (צילום: GettyImages)
ככל הנראה אותו יום היא בייצה. ריהאנה (צילום: רויטרס)
צבע אחיד יוצר מראה רזה יותר. מריה קארי קורנת בשמלה מחמיאה (צילום: GettyImages, Mike Coppola)
מריה קארי מוכיחה ששני גוונים עלולים ליצור סילואטה מלאה (צילום: GettyImages, Andrew H. Walker)
מנסה דברים חדשים, אמיצה, שמה כובע ועושה חיים. ליידי גאגא בהופעה (צילום: splash)
נטלי פורטמן קורנת בטקס האוסקר בשמלת וינטג' של דיור (צילום: GettyImages)
אם היא הבוסית שלכן, העתיקו את הסטייל שלה! זה יקדם אתכן וישנה את חייכן. מריסה מאייר מנכ"לית יאהו (צילום: סריקה, Mikael Jansson)
מעצבת האופנה מרוצה בביגוד רחב של עצמה (צילום: יח"צ, פסטיבל הקולנוע ירושלים)
נקודות עשויות להזכיר את חוסר הדאגה של ילדותנו. קירנן שיפקה (צילום: GettyImages, Frederick M. Brown)
אורחת במירוצי אסקוט וכובע מסיבת התה שלה נהנים מהחיים (צילום: AP, Alastair Grant)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully