למאטיס יש את הכוכב בבטן: החורף האמנותי של נורת'רן סטאר

נדב רוזנברג, מעצב המותג המקומי נורת'רן סטאר, יצר קולקציה חדשה ויפהפיה בהשראת התקופה האמנותית האחרונה בחייו של אנרי מאטיס. בתפריט: טכניקת חיתוכי הלייזר עמה הוא מזוהה מתחילת דרכו, ריבוי שכבות, הדפסים מעשה ידיו ולראשונה גם בגדי גברים

  • נורת'רן סטאר
רוני ודנאי
נות'רן סטאר, סתיו-חורף 2014-15 (צילום: אסף עיני)

יש שתי דרכים להסתכל על מגבלות. האחת היא לקבל אותן כפי שהן - מגבילות, והשנייה היא דווקא לנסות להצמיח מתוכן אפיקים חדשים. אפשר לומר שלמעשה זוהי נקודת המוצא ממנה יצא נדב רוזנברג מעצב מותג האופנה המקומי נורת'רן סטאר כשניגש לעבוד על קולקציית סתיו-חורף 2014-15.

רוזנברג יצר את הקולקציה שלו בהשראת התקופה האמנותית האחרונה בחייו של אנרי מאטיס. בערוב ימיו, האמן הצרפתי המפורסם היה כה חולה וחלוש עד כי לא יכול היה לצייר יותר. מתוך המגבלה הזו החל מאטיס ליצור קולאז'ים מנייר, עמם הצליח להתמודד מתוך כסא הגלגלים.

"זה נורא מתחבר לי למה שקורה בארץ", מסביר רוזנברג ומקשר בין אילוציו של מאטיס לאלו שלו בתור מעצב הפועל בתוך זירה עם מגבלות משל עצמה - כשבראשן היצע הבדים הדליל.

"אני לא מסתכל על זה כעל חולשה, גם אם הרבה מעצבים מסתכלים על זה ככה בארץ", הוא מנמק ופורט על נימי חיתוכי הלייזר שהפכו לסימן ההיכר שלו ברמה העיצובית, אך גם לפתרון יצירתי ואמצעי התבדלות בתוך סצנה שנשענת כולה על מקורות חומרי גלם ספורים: "לקחתי הלאה את חיתוכי הלייזר. זה משהו שאני ממשיך לחקור כל הזמן ובכל פעם מנסה לקחת למקום חדש - למקום של בד עם אוריינטציה חדשה".

עוד בוואלה!

ספר עד הבית: הבילוי שילדי הפריפריה לא מוכנים לוותר עליו

לכתבה המלאה
(צילום: אסף עיני)

רוזנברג גילה אוריינטציה חדשה גם מבחינת שכלול האפשרויות שהוא יכול להפיק מטכניקת חיתוכי הלייזר עמה הוא מזוהה מתחילת דרכו, אך גם בעובדה המשמחת כי העונה החל לעצב גם לגברים. רוב הקולקציה עדיין פונה לקהל הנשי, אך בהשראת הזוגיות החדשה שלו, ניאות המעצב ליצור גם סווטשירטים וטוניקות מכופתרות עם הדפסים לגברים.

את חיתוכי הלייזר המוכרים לקח הפעם רוזנברג למקום שלדבריו מאתגר אותו יותר כמעצב, ואכן גם מאתגר ומעניין יותר עבור המתבונן. את הקווים הגיאומטריים שליוו אותו בקולקציות הקודמות זנח לטובת נסיונות התחקות אחר מרקמים קיימים, דוגמת ז'קארד וברוקאד, אותם ניסה לשרטט באמצעות ריבוי שכבות אחת על גבי השנייה, אשר כל אחת מהן חתוכה באופן מעט שונה. כלומר, במקום לקחת את אלמנט חיתוכי הלייזר כמרקם סופי ושטוח, רוזנברג השתמש בו באופן 'מניפולטיבי' על מנת ליצור מרקם חדש, מקורי ומרענן.

ניתן לראות זאת יפה בסווטשירט שחור המותאם לשני המינים, אשר את מרכזו מפלח פס רחב ותלת שכבתי, המורכב מיריעות מחוררות בדוגמא מנומרת בצבעים שונים. על עיקרון דומה מעט אך שונה, יצר המעצב עליוניות ושמלות מודפסות בהדפסים מעשה ידיו, אשר עליהם הוסיף שכבת בד עם חיתוכים רפטטיביים שהמפגש ביניהם יוצר אשליה של ריצוד. את הפרשנות הזו משח רוזנברג על פני כל הקולקציה בווריאציות שונות, החל מהג'אמפרים הספורטיביים המשולבים במרקמים שונים, ביניהם צמר משי שחור או בוקלה בצביעה ידנית, דרך החצאיות הרב-שכבתיות וכלה בשמלות הערב האורבאניות.

טווח מחירים: חצאיות - 440-490 שקלים, מכנסיים - 540 שקלים, חולצות - 440-640 שקלים, סווטישירטים - 590-690 שקלים, קרדיגנים וז'קטים - 690-790 שקלים, שמלות - 790-1,490 שקלים.
להשיג בבוטיקים נבחרים ובסטודיו המעצב, רחוב אלעזר בן עזריה 14, יפו, בימי שישי בין השעות 10:00-15:00 או באמצע השבוע בתיאום מראש.

(צילום: אסף עיני)
(צילום: אסף עיני)
(צילום: אסף עיני)
(צילום: אסף עיני)
(צילום: אסף עיני)
(צילום: אסף עיני)
(צילום: אסף עיני)
(צילום: אסף עיני)
(צילום: אסף עיני)
(צילום: אסף עיני)
(צילום: אסף עיני)
(צילום: אסף עיני)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully