חצ'פורי גורמה: החורף של דורין פרנקפורט

המעצבת הוותיקה תירגמה מסע לגיאורגיה לאוסף פריטים פונקציונליים בהשראת היהדות הגרוזינית המסורתית, שתפור בחייטות קלאסית בגזרות ריבועיות, ומכיל נגיעות מרתקות של ססגוניות עמוקה ומהפנטת בהשפעת הטקסטיל האזורי

אלינור דביר
אתניות גרוזינית של עיטורי בית כנסת, שטיחים וטופוגרפיה הררית (צילום: אסף עיני)

"כבית אופנה אנחנו משתדלים לתת מענה על הכול. נעליים, בגדי ים, תיקים, כובעים. הכול אנחנו עושים פה אין האוס", מסבירה דורין פרנקפורט את האג'נדה שמאחורי המותג הוותיק הנושא את שמה. אפשר להתחבר יותר או פחות לכתב היד המזוהה עמה, אבל קשה שלא להוריד את הכובע אל מול המפעל האותנטי שלה, ששורד בחוזקה תקופות של עליות ומורדות בשוק האופנה המקומי, עם 150 עובדים, 17 חנויות וייצוא לאירופה.

לסתיו חורף 2015/16 עיצבה פרנקפורט פריטים בהשראת היהדות הגרוזינית, המתוארת בקומוניקט לעיתונות כקהילה שהתגבשה לפני שנים על קו התפר בין אסיה לאירופה והצליחה לספוג את ההשפעות ממזרח ומאשכנז: "התלבושות, המסורות והמנהגים הייחודיים נשמרו בקהילה היהודית שנותרה בגרוזיה, והן אצל אלו שעלו לישראל והקימו כאן את ביתם. קהילה שחיה בהרמוניה עם התושבים המקומיים, נוצרים ומוסלמים כאחד - הייתה חזקה דיה לשמור על זהותה, וכוחה זה התבטא גם באורח החיים שניהלה".

עוד בוואלה!

הלילה בו ישראל תואר בסגול מתקרב: מה אתם צריכים לדעת?

לכתבה המלאה
בגדים בעלי אופציית חרישה שמעוררים געגועים נוסטלגיים לניינטיז (צילום: אסף עיני)
מלבד מגוון עיצובים שמתכתבים עם אזור הנוחות המוכר של המעצבת, בולטים כמה דגמי מפתח מרגשים

ללא כל קשר למלבושים הססגוניים של העדה, הפיוט האנתרופולוגי הרומנטי מטריד במקצת. אי אפשר להתעלם מהצד הפחות ססגוני של שימור דפוסי העבר שכולל גישה פטריארכלית, דיכוי מגדרי נשי, נישואין בגיל לא חוקי וההשלכות השליליות של שמירה על כבוד המשפחה.

האוסף עצמו מכיל נגיעות מרתקות של צבעוניות עמוקה ומהפנטת בהשפעת הטקסטיל האזורי עם בדי ברוקד ואלמנטים רקומים המאפיינים את האירועים והשמחות של הקהילה. העיטורים הנוכחים בבתי הכנסת, בצעיפים ובשטיחים מכתיבים את הצבעוניות השחרחרה-כחלחלה ולצידם הסקאלה הטבעית של הטופוגרפיה ההררית עם אפור, ירוק וחום, וכן אדום ארגמן לוהט שמגיע מבגדי החינה החגיגיים. המסע הגיאורגי של פרנקפורט הניב פריטים הבנויים בחייטות קלאסית וגזרות ריבועיות, עם התמקדות במבנה הצווארונים, מפתחי הצוואר והדשים, מכנסיים בגזרות ישרות וחצאיות עשירות בד.

מלבד מגוון עיצובים שמתכתבים עם אזור הנוחות המוכר של המעצבת, בולטים כמה דגמי מפתח מרגשים: מעיל ברוקאד ארוג על רקע לבן או שחור בהשראת ציורי שטיחים המוגש בשתי גזרות שונות, עליונית פוטר באפור מלאנז' עם רכיסת קימונו ובלייזר מחויט מקטיפה שחורה באורך הברך. בנוסף הם גם פונקציונליים, בעלי אופציית חרישה ומעוררים געגועים נוסטלגיים לניינטיז - תקופה בה בגדים לא היוו הבלחה חד פעמית שנשרפת אחרי חשיפה ברשתות החברתיות. מה שגם מסביר את מוקד ההצלחה של בית האופנה הזה. בגדים שנשארים בארון.
250-1,650 שקל

צבעוניות שחרחרה-כחלחלה שולטת (צילום: אסף עיני)
עם התמקדות במבנה הצווארונים, מפתחי הצוואר והדשים (צילום: אסף עיני)
חייטות איכותית (צילום: אסף עיני)
וכן אדום ארגמן לוהט שמגיע מבגדי החינה החגיגיים (צילום: אסף עיני)
(צילום: אסף עיני)
(צילום: אסף עיני)
(צילום: אסף עיני)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully