מלכה לב שחור: פרידה אופנתית מרונית אלקבץ

יש פרסונות שזוכות לשירת הלל רק בהספדים שלהם. לא כך עם רונית אלקבץ היוצרת, השחקנית, התסריטאית, הבמאית ואייקון האופנה, שהיתה לדיווה מופתית על השטיחים האדומים כמו גם בחייה הפרטיים. הסקס-אפיל המתפרץ והחיבה לקוטור יצרו דמות עמוקה שהיא חלומו של כל מעצב אמן

תמר מרקוביץ'
19/04/2016
עיבוד תמונה

בווידיאו: רונית אלקבץ כובשת את המסלול בשמלה בעיצוב אישי של אלבר אלבז, בגאלת הפתיחה של שבוע האופנה גינדי תל אביב, אוקטובר 2015

יש פרסונות שזוכות לשירת הלל רק בהספדים שלהם. לא כך עם רונית אלקבץ, היוצרת, השחקנית, התסריטאית, הבמאית ואייקון האופנה שהצטיינה בכל אחד מהמישורים האלו בפני עצמו ובמידה שווה - עוד משימה שרק מעטי מעט מצליחים בה.

ההודעה על פטירתה היכתה בתדהמה. הכישרון שהפגינה לא הניח אפילו למי שידע על דבר מחלתה לזכור עובדה זו ומעבר לכאב האישי שחווים הקרובים אליה אין אלא להתאבל על האובדן התרבותי, על מותה בדמי ימיה של יוצרת אשר כל הווייתה מחשבה מקורית.

טוב לדעת (מקודם)

הבדיקה החכמה שמאתרת סיכון מוגבר ללקות בשבץ מוחי

מוגש מטעם שחל
אחד מצילומי האופנה האחרונים. אלקבץ מתוך תערוכת "שנסון לשמלה השחורה - מחווה לאדית פיאף", פברואר 2016(צילום: צילומים: מיטל ויינברג-אדר)
אלקבץ ניחנה בכריזמה החמקמקה הזו, בסטייל שלא נובע בהכרח מהמותגים שהיא לובשת

בחייה האמיתיים היתה אלקבץ דיווה אמיתית על שטיחים אדומים, תמיד אמנותית ובוהמיינית, לפעמים מעזה עד כדי הרמת גבה, לפעמים סוחטת מחמאות אבל תמיד תיאטרלית וגדולה מהחיים.

העיניים השחורות, השיער השחור, הסקס-אפיל המתפרץ והחיבה לקוטור יצרו דמות עמוקה, חלומו של כל מעצב אמן. אלבר אלבז, מגדולי המעצבים של העשור האחרון הלביש את אלקבץ לא פעם, גם לשטיחים אדומים בינלאומיים, וגם בתקרית אחת נודעת - בטקס פרסי אופיר בו נקרעה בזמן אמת ומול קהל וצלמים שמלתה היקרה, תאונה שגררה את אחת התגובות המעולות והאופייניות לטיפוס - נענוע ישבנה החשוף בחוצפה חיננית למצלמות. גם שמלת הכלה השמיימית שלבשה כשהתחתנה לראשונה בגיל 47 לא דמתה לשום כלה אחרת.

שבוע האופנה גינדי תל אביב

מאחורי הקלעים בתצוגת הגאלה, תיאטרלים וגדולה מהחיים(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

אבל הערך האמיתי של הסגנון של אלקבץ לא הגיע, לטעמי לפחות, מהשטיחים האדומים ומההופעות התיאטרליות. דווקא ביומיום, דווקא בחייה הפרטיים, באופן שבו התלבשה לחזרות, לפגישות או לטיול עם התאומים - הסגנון העז שלה כל כך בלט, קצת כמו ג'יין בירקין שזהר סגנונה גם בחולצת פסים וג'ינס או קרלה ברוני, או בארץ הגר בן אשר ומלאני פרס, להבדיל.

אלקבץ ניחנה בכריזמה החמקמקה הזו, בסטייל שנובע לא מהמותגים שהיא לובשת, אלא מהעיניים, מהאישיות, מהעומק הכנה שבו כנראה שחתה. לראייה שתיים מהדמויות הקולנועיות שגילמה, שהיו אמורות להיות הדבר הכי רחוק מאייקונות אופנה נותרו בלתי נשכחות.

תקרית קריעת השמלה בעיצוב אלבר אלבז

תאונה שגררה את אחת התגובות המעולות והאופייניות לטיפוס - נענוע ישבנה החשוף בחוצפה חיננית למצלמות. אלקבץ בטקס פרסי אופיר 2015(צילום: נמרוד סונדרס)
דמותה ב"חתונה מאוחרת" ביטאה את מהות המיניות הנשית, ללא פרובוקטיביות, בלי שמץ של ניסיון להיות סקסית

יהודית, הגרושה החד הורית שמתאהבת בדמותו של ליאור אשכנזי ב"חתונה מאוחרת" היא אחת הדמויות הסקסיות בקולנוע. התחתונים השלמים והטי שירט הפשוטה, שמלת הקומביניזון הארוכה עם קבקבי העץ, השיער השחור הארוך עם תסרוקת כוורת מעודנת - כל אלו ביטאו באמצעות לבישתה של אלקבץ אותם את מהות המיניות הנשית. ללא פרובוקטיביות, בלי שמץ של ניסיון להיות סקסית והכי רחוק מהוליווד יכולת להבין מדוע יעדיף גרוזיני צעיר לעמוד מול המשפחה המאיימת שלו לטובת עוד לילה איתה.

וכדי להוכיח את הנקודה שהיא באמת אחת ויחידה, וזה לא רק הבגדים הסקסיים - ויויאן אמסלם, הדמות האחרונה שגילמה בסרטה "גט", אישה מסורתית בת חמישים מהפריפריה, לא הצליחה לנטרל את הכריזמה הנשית למרות הבגדים הצנועים, הגזרות הרחבות, היעדר מוחלט של מחשופים וכמעט אפס איפור. אפשר להוציא את האישה מהסקספיל אבל אי אפשר להוציא את הסקסאפיל מהאישה. בלתי נתפס לדבר על רונית אלקבץ בלשון עבר, אבל אין אלא להתנחם בכל מה שהשאירה עבורנו בתחומי התרבות, האופנה והמגדר.

מתוך סרטה "גט"

אפשר להוציא את האישה מהסקספיל אבל אי אפשר להוציא את הסקסאפיל מהאישה(צילום: רני רהב)

על השטיח האדום בפסטיבל קאן 2010

חיבה לאופל וחוש סטייל מדויק(צילום: GettyImages)

טקס גלובוס הזהב 2015

שיקית בגיל 50(צילום: GettyImages)

פרימיירה בצרפת, 2009

מצב רוח מרומם בלוק מנומר(צילום: GettyImages)

פרימיירה בצרפת, 2008

מראה קלאסי של אלה(צילום: GettyImages)

פסטיבל קאן 2009

אטיטוד מושך ומסקרן(צילום: GettyImages)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully