מופע פופ פנטזיונרי: תצוגת הבוגרים של שנקר לשנת 2016

אם אחת ההפתעות של המחזור הקודם הייתה מגמה של פריטים לבישים, השנה הפומפוזיות חזרה לכבוש את הבמה. 35 מעצבים צעירים הציגו אתמול שואו סוחף ועמוס כישרונות של רוח חדשנית עם חיבורים בין מלאכות יד סיזיפיות, הכוללים אלמנטים מעולם הספורט, תרבות יפן ותוכן עתידני

30/06/2016
צילום: אבי כהן
מעניין לראות איך חקר בנושאי עקירה משורשים, אובדן פרטיות, מטעני הגירה ושאלות קיומיות מניב מופע מלא בהומור ובאופטימיות

35 מעצבי אופנה צעירים הציגו אתמול בערב לעיני הקהל הגדול את התוצרת של ארבע שנות לימודים בשנקר בשואו סוחף ועמוס כישרונות כיאה לאחד מבתי הספר לאופנה המובילים בעולם. מאחורי בגדים, כידוע, יש סיפור, וכמעט תמיד הוא נוגע בנושאים פוליטיים כמו מגדר, זהות, זיכרונות, ציר הזמן ושורשים.

כל אלו קמים לחיים בסיוע של חזון ויזואלי, שפה עיצובית ויכולות טכניות. "השנה הושם דגש מיוחד על צלליות, נפחים ודה-קונסטרוקציה של הבגד, לצד טכניקות המאפיינות את שנקר, ביניהן מלאכות יד, הדפסות וסריגה", ציינה לאה פרץ. אם אחת ההפתעות הגדולות של המחזור הקודם הייתה תצוגה שכללה המון פריטים לבישים, יחסית למרכולת של עבודות גמר, השנה הפומפוזיות חזרה וכבשה את הבמה בגדול.

על המסלול באו לידי ביטוי אותן יכולות ברמה ביצועית לא אחידה אמנם, אבל גבוהה ברובה, יחד עם רוח חדשנית של חיבורים בין כל אותן מלאכות יד סיזיפיות שמילאו לוודאי לילות ללא שינה עבור הסטודנטים. החיבור למגמות האופנה הכלל עולמיות ממלא עוד רובד רלוונטי בעלילה, וניכר כי השנה, בדומה לשנים קודמות, החיבה המרכזית של הבוגרים גדושה באלמנטים מעולם הספורט, תרבות יפן ותוכן עתידני. באופן כוללני היה מעניין לראות איך חקר בנושאים כמו עקירה משורשים, אובדן פרטיות, מטעני הגירה ושאלות קיומיות, מניב מופע פופ פנטזיונרי מלא בהומור ובאופטימיות. ואולי זה בעצם מה שהופך אופנה לאהובה כל כך?

"קמעות מזל" של עמיר מרק

זכה בפרס הבוגר המצטיין(צילום: נמרוד סונדרס)

בפרס הבוגר המצטיין על שם פיני לייטרסדורף זכה עמיר מרק שיצר קולקציה מטריפה בשם "קמעות מזל", שעוסקת בזכרונות משירותו הצבאי כלוחם סטי"ל. חגורת ההצלה האישית, שלה למזלו לא הזדקק, שימשה עבורו קמע. בתוספת מוטיבים מקמעות של יורדי ים ילידים מאלסקה, הוא עיצב פרשנות חדשה לבגדים מחויטים במראה מתנפח של חגורת הצלה ובצבעוניות עזה של אדום, צהוב וכחול. האווירה התוססת, הקוהרנטיות בין הדגמים ורמת הביצוע הגבוהה הבהירו את הבחירה בו.

עוד בוואלה!

הדור הבא של הטיפול בעזרת קנאביס רפואי

בשיתוף סאיקי
חגורות הצלה אופנתיות(צילום: נמרוד סונדרס)
פרשנות חדשה לבגדים מחויטים במראה מתנפח(צילום: נמרוד סונדרס)
קוהרנטיות בין הדגמים ורמת ביצוע גבוהה(צילום: נמרוד סונדרס)

"מלבין" של אביתר מאיור

מראה של עננים לבנים משייטים בהשראת לבקנות(צילום: נמרוד סונדרס)

עוד קולקציה שהיפנטה את הקהל, יעיד הפיד של האינסטגרם בשעה שהסתיימה התצוגה, היא "מלבין" של אביתר מאיור, ששיגר למסלול שש דוגמניות במראה של עננים לבנים משייטים בהשראת לבקנות. שוב נושא בעל מטען לא פשוט עם רלוונטיות ביולוגית וחברתית והקשרים של תרבות וזהות, הוצג באסתטיקה מחשמלת גדושה בנפחים צחורים וטקסטורות מנוגדות.

קולקציה שהיפנטה את הקהל ואת הפיד(צילום: נמרוד סונדרס)
אסתטיקה מחשמלת גדושה בנפחים צחורים(צילום: נמרוד סונדרס)
המהלכות הלבנות(צילום: נמרוד סונדרס)

"אופליה" של שירן אפרתי

בהשראת דמותה הטרגית כאהובתו הדחויה של המלט(צילום: נמרוד סונדרס)

"אופליה" של שירן אפרתי, בהשראת דמותה הטרגית כאהובתו הדחויה של המלט, בלטה בשל הקשר בין הדגמים, שעוצבו בהשראת תיאורי מותה הפיוטיים כפי שהם מופיעים באמנות הפרה-רפאליטית. מערכות הלבוש של אפרתי משדרות לילה קסום בבדים החובקים את הגוף ונושאים אותו עם מלאכת יד מדוקדקת של רקמה ואבני סברובסקי.

מלאכת יד מדוקדקת של רקמה ואבני סברובסקי(צילום: נמרוד סונדרס)
מערכות לבוש המשדרות לילה קסום(צילום: נמרוד סונדרס)
עיצוב בהשראת תיאורי מות פיוטיים(צילום: נמרוד סונדרס)
נשיות מסקרנת(צילום: נמרוד סונדרס)

"לא במקום" של ולרי שימחוביץ

פירוק והרכבה מחדש של בגדים מחויטים(צילום: נמרוד סונדרס)

את הקולקציה הכי אקטואלית בהיבט היישומי הציגה ולרי שימחוביץ, עם פירוק והרכבה מחדש של בגדים מחויטים המקופלים יחד בצורות שונות לצורך העברת רעיון של תחושת אובדן, אינדיבידואליות וזרות.

רעיון של תחושת אובדן(צילום: נמרוד סונדרס)
אינדיבידואליות זועקת(צילום: נמרוד סונדרס)
קולקציה יישומית(צילום: נמרוד סונדרס)

"דיסטופיה" של ניב קרן

טוטאל לוק בעל אמירה עכשווית(צילום: נמרוד סונדרס)

עוד אינטרפרטציה מעניינת למחויטים היא "דיסטופיה" של ניב קרן. שחור, לבן ונגיעות של גווני אבן וכן התעסקות עם נרטיב של כוחניות גבריות הולידו קו אלגנטי ורווי בדיטיילים שהניב טוטאל לוק בעל אמירה עכשווית.

התעסקות עם נרטיב של כוחניות גבריות(צילום: נמרוד סונדרס)
קו אלגנטי ורווי בדיטיילים(צילום: נמרוד סונדרס)
אינטרפרטציה מעניינת למחויטים(צילום: נמרוד סונדרס)

הקולקציה של קיאן פרנקפורט

אוסף דרמטי ולביש(צילום: נמרוד סונדרס)

באגף "הבנות של" ניתן לראות את קיאן, הבת של המעצבת המוערכת דורין פרנקפורט, שהוכיחה שהתפוח נמצא ממש קרוב לעץ עם אוסף דרמטי ולביש בגווני אפור, אדום וכחול. הקולקציה שבחנה את הדימוי הנשי התרכזה בחזה כמוקד כוח ובלטה בחיבורי טקסטיל של סריגות משתנות, רקמות וחיבורים נעלמים.

בחינת הדימוי הנשי התרכזה בחזה כמוקד כוח(צילום: נמרוד סונדרס)
חיבורי טקסטיל מעניינים(צילום: נמרוד סונדרס)

הקולקציה של קורל סימנוביץ'

רפרציה של בילבי מודרנית(צילום: נמרוד סונדרס)

קורל סימנוביץ', בתו של רוני המוכר לכם כבעלה של פנינה רוזנבלום, היא דוגמנית צעירה ואושיה בפני עצמה שהלכה בכל הכוח על הקטע הספורטיבי עם רפרציה של בילבי מודרנית בצבעוניות של חאקי, אדום, צהוב וכחול באווירה חורפית. באופן מפתיע, הקולקציה של מתן גליק, שעוסקת בכלל בתרבויות חוץ וקולוניאליזם, היוותה חיבור ויזואלי חזק לזאת של סימנוביץ' - כך שכל אחת מהקולקציות משלימה את השנייה לכדי קבוצה אחת מרהיבה במיוחד.

הלכה בכל הכוח על הקטע הספורטיבי(צילום: נמרוד סונדרס)
שיק באווירה חורפית(צילום: נמרוד סונדרס)

הקולקציה של מתן גליק

חיבור ויזואלי חזק לקולקציה של סימנוביץ'(צילום: נמרוד סונדרס)
עיסוק בתרבויות חוץ וקולוניאליזם(צילום: נמרוד סונדרס)
אקססוריז מרהיבים(צילום: נמרוד סונדרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully