כוחה של אופנה: מדוע לבשה הילרי קלינטון חליפה לבנה בוועידה הדמוקרטית?

במערכת הבחירות האמריקאית דבר לא נעשה ללא חשיבה עמוקה מראש, וכך גם בענייני אופנה. בוועידה שהתקיימה ביום שישי האחרון לבשה הילרי קלינטון באופן יוצא דופן לבן מכף רגל ועד ראש. מה עומד מאחורי בחירת הסטיילינג המפתיעה של המועמדת הראשונה אי פעם לנשיאות ארה"ב?

31/07/2016
רויטרס

בווידיאו: הילרי קלינטון בחליפה לבנה בוועידה הדמוקרטית, פילדלפיה, 29 ביוני 2016.

הבחירה של קלינטון בחליפה הלבנה מוכיחה הבנה בכוחה של אופנה

"איזה כבוד מדהים הענקתם לי. אני לא יכולה להאמין שהרגע נסדק בתקרת הזכוכית הסדק העמוק אי פעם", אמרה הילרי קלינטון בנאום קבלת המועמדות לנשיאות בוועידה הדמוקרטית בפילדלפיה, ביום שישי האחרון. ולנאום ההיסטורי הזה, של אישה ראשונה הזוכה להיות מועמדת לנשיאות ארצות-הברית, היא לבשה חליפת מכנסיים לבנה. למרות שהיא נראתה אלגנטית, קרת-רוח ומלאת ביטחון בחליפה המחויטת, בחירת האופנה שלה היתה הפתעה גמורה. עד כה במהלך המירוץ האינטנסיבי לנשיאות, קלינטון לבשה צבעים עזים-פטריוטים, בדרך כלל אדום או כחול. אם היא לבשה לבן, הוא שולב עם צבעים אלו.

הפעם, לאירוע הכה חשוב בחייה, היא בחרה לשנות ממנהגה והלכה על לבן צחור מכף רגל ועד ראש. על פי דיווחים בחו"ל, מבין יועציה של קלינטון בענייני אופנה, גם אנה ווינטור, עורכת ווג ארצות-הברית ותומכת ידועה במפלגה הדמוקרטית. לאופנה כידוע יש יכולת השפעה בפוליטיקה המודרנית וניתן לעשות בה שימוש לקידום מטרות פוליטיות ודיפלומטיות, בדומה למה שעושה קייט מידלטון, למשל.

אלגנטית, קרת-רוח ומלאת ביטחון. הילרי קלינטון בוועידה הדמוקרטית(צילום: רויטרס)
על פי דיווחים, אנה ווינטור מייעצת לקלינטון בענייני אופנה(צילום: רויטרס)
אנו נשים ואזרחיות טובות, טענו הסופרג'יסטיות. מדוע שלא תינתן לנו הזכות להצביע? בדומה לכך, קלינטון שואלת: אני אדם טוב וראוי, מדוע שלא אהיה נשיאה?

הבחירה של קלינטון בחליפה הלבנה, שאת הסיבות מאחוריה ניתן לשער, מוכיחה הבנה שלה ושל יועציה בכוחה של אופנה. אז מה עמד מאחורי בחירת האופנה של קלינטון באירוע הכה משמעותי במירוץ לנשיאות? ככל הנראה כל אלו:

לבן (יחד עם סגול וזהב) היה הצבע הרשמי של תנועת הנשים הסופרג'יסטיות. התנועה שנאבקה על זכות בחירה לנשים במדינות הדמוקרטיות של העולם המערבי, פעלה בשלהי המאה ה-19 וראשית המאה ה-20 וחוללה שינוי משמעותי ביחס לנשים ובמעמדן המשפטי במדינות רבות. המאבק עצמו נשא פרי כאשר במהלך המאה ה-20 מדינות רבות חוקקו זכות בחירה לנשים. במצעדי מחאה, עצרות והפגנות, הנשים הסופרג'יסטיות לבשו לבן - שסימל עבורן את צדקתן וטוהר מטרתן.

אנו נשים ואזרחיות טובות, הן טענו. מדוע שלא תינתן לנו הזכות להצביע. בדומה לכך, קלינטון שואלת היום: אני אדם טוב וראוי, מדוע שלא אהיה נשיאה?

נאבקו על זכות בחירה לנשים. צעדת תנועת הסופרג'יסטיות בלונדון, 1908(צילום: GettyImages)
לבשו לבן שסימל עבורן את צדקתן וטוהר מטרתן. סופרג'יסטיות בצעדה בניו-יורק, 1913(צילום: GettyImages)
ג'רלדין פררו, האישה הראשונה שהייתה מועמדת לתפקיד סגנית הנשיא, לבשה לבן בוועידה בשנת 1984

ג'רלדין פררו, האישה הראשונה שהייתה מועמדת לתפקיד סגנית הנשיא מטעם הדמוקרטים, לבשה חליפה לבנה בעת שנאמה את נאום קבלת המועמדות בוועידת המפלגה של 1984.
פררו, משפטנית, עיתונאית, סופרת ואשת עסקים שעסקה בקידום חקיקה לטובת שיוויון לנשים בתחום השכר, הפנסיה ותוכניות הפרישה, כיהנה כשגרירת ארצה לוועדת האו"ם לענייני זכויות אדם בזמן כהונתו של הנשיא ביל קלינטון, והשתתפה בקמפיין למועמדות הדמוקרטית לנשיאות של הילרי קלינטון ב-2008. קלינטון ערכה מחווה ברורה לאישה המרשימה והזכורה הזאת שמתה ממחלה ב-2011.

האישה הראשונה המועמדת לסגנות הנשיא ופעילה עבור הקלינטונים. ג'רלדין פררו בוועידה הדמוקרטית של 1984(צילום: AP)
בחירת אופנה שלא האפילה על הנאום(צילום: רויטרס)

החליפה הלבנה לא האפילה על נאומה ההיסטורי של קלינטון, לא הסטה את תשומת הלב, ואף השאירה את הבמה לדברים החשובים שנאמרו. בחליפה הלבנה קלינטון בלטה על רקע הכחול והאדום של דקורציות אולם הכנסים, הקהל הרב ושאר הנואמים הנכבדים שאיש מהם לא לבש לבן. כמו כלה ביום חתונתה, היא הייתה היחידה על הבמה בלבן. היום הזה היה כולו שלה.

בלטה על רקע כל הכחול והאדום(צילום: רויטרס)
כמו כלה ביום חתונתה(צילום: רויטרס)

קלינטון בחליפה הלבנה שידרה צדק, אופטימיות ותקווה. מעל הכל, היא הבטיחה לאמריקאים עתיד טוב יותר. יריבה דונלד טראמפ, נתפס כאיש של זעם מר, לא הגון ולא ישר. ה-good guy בתרבות האמריקאית לובש לבן.

אם רעייתו של טראמם לבשה שמלת ערב לבנה, הילרי לבשה חליפה לבנה מחויטת. היא בוגרת ובטוחה בנשיות שלה גם עם מכנסיים. בכלל, היא אישה שלובשת מכנסיים, וזה האדם שצריך בבית הלבן.

שמלה ארוכה, שמלה קצרה או חצאית, היו עלולות ליצור לה דימוי של אדם בעל פרסונה רכה, לא חזק וקשיח כמו שהנשיא אמור להיות. חליפה היא האלטרנטיבה המתבקשת, אבל לא כהה, כיוון שעדיין נדרשת תזכורת לכך שקלינטון עושה היסטוריה כמועמדת הראשונה לנשיאות. ולבן, אחרי הכל, הוא צבע נשי.

קייט מידלטון, מאחורייך

השמלה הלבנה של מלניה טראמפ אזלה תוך שעה

לכתבה המלאה
ה-good guy בתרבות האמריקאית לובש לבן(צילום: רויטרס)
אם מלניה לבשה שמלה לבנה, הילרי לבשה חליפת מכנסיים לבנה(צילום: GettyImages)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully