נושאים חמים

היום שאחרי ההשבעה: מלניה טראמפ ממשיכה להסעיר את עולם האופנה

קריאות להחרמת המעצבים ש"סייעו לאויבת", התעלמות הפגנתית צורמת מהאישה הראשונה באתר אופנה מרכזי, העברת מסרים נועזים ותובנות נוספות. כי איך אמר הנשיא החדש? נגמרו הדיבורים, כעת הזמן למעשים

צילום: רויטרס

בווידיאו: הזוג הנשיאותי רוקד בנשף ההשבעה.

ביי ביי עידן קרדשיאן, ברוך הבא עידן טראמפלנד

מלניה טראמפ בטקס ההשבעה (GettyImages)
נרשם שיא חדש של התעסקות בהקשר הפוליטי של המלתחה. טראמפ בטקס ההשבעה (צילום: אימג'בנק - Gettyimages)

אחרי וויקנד של חגיגות, שמלות, הפגנות מחאה והשבעה של נשיא ארה"ב החדש, אפשר להגיד באופן סופי: ביי ביי עידן קרדשיאן, ברוך הבא עידן טראמפלנד. כן, הרשת לא משקרת, ובחודשים בהם קים לקחה פסק זמן מהמדיה, נולדה מפלצת שממלאת בעניין חדש את כל כלי התקשורת העולמיים במגוון חזיתות. בסופשבוע האחרון נרשם שיא חדש של התעסקות בהקשר הפוליטי שמאחורי המלתחה של האישה הראשונה הנכנסת, נושא שקרוב לוודאי ימלא את הכותרות לפחות בארבע השנים הקרובות.

אז מה היה לנו בקצרה? צבעוניות מפייסת של לבן, תכלת וגם זהב - כדי שחלילה שלא נשכח מי המלכה החדשה בשטח; הומאז' שנוי במחלוקת לג'קי קנדי ולננסי רייגן; וכן שלושה מעצבים שהסכימו להקריב את שמם לטובת פרסום שעדיין לא ברור מה טיבו.

מראה שייזכר לדורות: מלניה טראמפ בטקס ההשבעה
החגיגות נמשכות: שמלת הנשף של מלניה טראמפ

המסרים הסמויים מאחורי שמלת הנשף

מלניה טראמפ עם דונלד טראמפ בנשף שאחרי ההשבעה (AP)
טראמפ בשמלת הנשף של הרווה פייר. הומאז' למישל אובמה או מסר למעצבי-העל? (צילום: AP)

על המעצב הראשון, ראלף לורן, והחליפה התכולה שלו, נעשתה כבר עבודת דוקטורט ברשת עם ניסיון ברור להתחבב עם ערכיות, ממלכתיות, שמרניות, אמריקאיות, שורשיות וכדומה. לעומת זאת הבחירה בהרווה פייר, מעצב אופנה ממוצא צרפתי שכיהן עד לא מזמן כמנהל אומנותי בבית קרולינה הררה, כבר פחות מובנת מאליה.

על פי הדיווחים, את השמלה הלבנה חושפת הכתפיים הוא עיצב בשיתוף פעולה עם מלניה. בהתחשב בעובדה שאיוונקה לבשה שמלה בעיצובה של קרולינה הררה עצמה באותו הערב אחרי שזו כבר הצהירה בעבר שתשמח להלביש את גברת טראמפ, נשאלת השאלה מדוע בחרה מלניה באקס סגן שלה? האם נעשה הומאז' למישל אובמה בקידום מעצבים צעירים ולא מוכרים? או אולי זו מעין הצהרה סמויה שהיא יכולה להסתדר גם ללא השמות הגדולים שמתקוטטים ברשת עם הסוגיה "להלביש אותה או לא?".

אישה בונה, אישה הורסת

מלניה טראמפ לובשת שמלה בעיצוב רים אקרה לאירוע המקדים לטקס השבעת הנשיא דונלד טראמפ 20 בינואר 2017 (AP)
טראמפ בשמלה של המעצבת המהגרת ממוצא לבנוני רים אקרה. ניסיון לרכך את הדעות של בעלה? (צילום: AP)

ועוד נקודה למחשבה: כמו מלניה, גם פייר הוא מהגר בארה"ב. גם על שמלת המקסי הזהובה, אותה לבשה מלניה לארוחת הערב החגיגית שלפני ההשבעה, חתומה מהגרת נוספת - רים אקרה - מוסלמית ממוצא לבנוני שמזוהה עם הופעות שטיח אדום זוהרות של גוון סטפאני, ג'יי לו, רובין רייט ואוליביה ווילד.

אקרה מחזיקה סניף מרכזי בביירות, לגביו התוודתה "לבי נמצא שם" בראיון שפורסם לפני כארבע שנים במגזין וניטי פייר. למי ששכח, יחסו של טראמפ לנשים, מהגרים ומוסלמים מהווה חלק ניכר מהנושאים השנויים במחלוקת שמתסיסים את רוב מתנגדיו. אז מה נסגר עם מלניה? האם היא מנסה למשוך אש או דווקא להעביר מסר של ריכוך לדעות של בעלה?

מעצבי אופנה תחת מתקפה

מלניה טראמפ לובשת שמלה בעיצוב ראלף לורן לטקס השבעת הנשיא דונלד טראמפ 20 בינואר 2017 (GettyImages)
בטוויטר ובאינסטוש לא שוכחים ולא סולחים למעצבים המשת"פים (צילום: אימג'בנק - Gettyimages)

מי שבינתיים סופגת את האש היא רים אקרה שהעזה "לסייע לאויבת" כפי שאחד המצייצים בטוויטר סיכם. חשבון האינסטגרם שלה ספג מתקפה אגרסיבית, שכללה לקוחה שהצהירה שהיא מבטלת את ההזמנה לעיצוב שמלת כלה. גם ראלף לורן לא זכה רק לתשבוחות, ולצד הכתבות המפרגנות צצו קריאות להחרימו, בעיקר ברשתות החברתיות (שם עדיין לא מפחדים להתפלש בחוסר פוליטיקלי קורקט) עם האשטאג #boycottralphlauren ומגוון ציוצים כמו "ובכן, נראה לי שאני צריכה להיפטר מהסוודר החדש שלי עכשיו" או "לא עוד ראלף לורן בשבילי".

מה עדיף - להיות מסוקרת ולהיפגע או לא להיות מסוקרת בכלל?

מלניה טראמפ (AP)
האתר הכריז על התעלמות טוטאלית מהפירסט ליידי, אירוע עיתונאי חסר תקדים בסיקור אופנת הבית הלבן (צילום: רויטרס)

כרגע מי שעמד באופן מרשים בהבטחתו הוא האתר האמריקני המוביל פאשניסטה, שהצהיר בנובמבר אשתקד, כשבוע לאחר הבחירות לנשיאות, שלא ישקיע בסיקור המלתחה של גברת טראמפ. "אם אתם מחפשים אתר שיציין תדיר את הופעותיה, פה זה לא המקום", נכתב במאמר המערכת, "זאת בין היתר בשל עמדת בעלה נגד נישואים חד מיניים, המהווה פגיעה חמורה בתעשיית האופנה - שרבים ממנה נמנים על חברי קהילת הלהט"בים". ואכן, בסיקור של אירוע ההשבעה ניתן היה לראות באופן מופגן רק את מישל אובמה והילרי קלינטון, תוך התעלמות טוטאלית וצורמת ממלניה טראמפ. אירוע עיתונאי חסר תקדים בכל הנוגע לאופנת הבית הלבן.

מלניה טראמפ עם דונלד טראמפ ביום שלפני ההשבעה (AP)
הזוג טראמפ מרוצה מעצמו בערב שלפני ההשבעה (צילום: AP)
מלניה טראמפ לובשת שמלה בעיצוב ראלף לורן לטקס השבעת הנשיא דונלד טראמפ 20 בינואר 2017 (GettyImages)
מלניה עוצרת נשימה בהשראת הסגנון האלמותי של ג'קי קנדי (צילום: אימג'בנק - Gettyimages)
מלניה ובארון טראמפ בעת השבעת דונלד טראמפ לנשיא ארצות הברית, וושיגנטון, 20 בינואר 2017 (GettyImages)
כן, היו גם רגעים כאלה (צילום: אימג'בנק - Gettyimages)
דונלד טראמפ ומלניה טראמפ מגיעים לכנסיית ג'ון הקדוש, וושינגטון, 20 בינואר 2017 (AP)
מתוקתקת מכף רגל ועד ראש, ועם זאת - חייבים לציין שהבגד לא ישב עליה פיקס (צילום: AP)
דונלד ומלניה טראמפ בנשף בוושינגטון ינואר 2017 (רויטרס)
הפירסט ליידי נהנית לשדר ממלכתיות (צילום: רויטרס)
מלניה ודונלד טראמפ בנשף ההשבעה, וושינגטון, 20 ינואר 2017 (GettyImages)
עידן חדש מתחיל (צילום: אימג'בנק - Gettyimages)