"תשכחי את התחתונים": התחקיר שחושף הטרדות מיניות בויקטוריה'ס סיקרט

תחקיר ענק של מגזין הניו יורק טיימס חושף תרבות של הטרדות מיניות והתנהגות בלתי הולמת כלפי דוגמניות מותג ההלבשה התחתונה. לפי הכתבה, מנהל השיווק לשעבר נהג להטריד נשים - והחברה העלימה עין

02/02/2020
מי ומה - ויקטוריה'ס סיקרט (AP, Reuters, Shutterstock, Getty images)

תחקיר ענק שפורסם בעיתון ניו יורק טיימס מאשים את הבעלים של מותג ההלבשה התחתונה המצליח ויקטוריה'ס סיקרט, לסלי וקסנר (82), בהתעלמות בוטה מהטרדות מיניות והתנהגות בלתי הולמת כלפי דוגמניות בחברה שלו. בכתבת הענק יש ריאיונות עם יותר מ-30 מנהלים, עובדים ודוגמניות בעבר ובהווה וכן מסמכים משפטיים שונים. כולם שופכים אור על סביבת עבודה מלאת בריונות והטרדות.

בכתבה צוין כי וקסנר העלים עין מתלונות רבות כלפי מנהל השיווק שלו ויד ימינו, אד רזק, שעובד איתו בחברה L brands, לפיהן הוא מטריד את הדוגמניות של המותג. רזק (71) הכחיש את הטענות ואמר כי "כל ההאשמות בכתבה אינן נכונות או הוצאו מהקשרן". הוא המשיך וציין: "התמזל מזלי לעבוד עם אינספור דוגמניות ברמה עולמית ואנשי מקצוע מחוננים, ואפשר רק להתגאות בכבוד ההדדי שלנו האחד לשני".

עקבו אחרי וואלה! אופנה באינסטוש

עוד בוואלה! אופנה

שמיימית: הכירו את הטרנסג'נדרית הראשונה שתדגמן לויקטוריה'ס סיקרט

לכתבה המלאה
במוקד התחקיר. מנהל השיווק לשעבר אד רזק(צילום: GettyImages)

רזק, שבמשך 27 שנים ליהק דוגמניות למותג ויקטוריה'ס סיקרט, פרש בקיץ האחרון מתפקידו. בין היתר, הפרישה שלו קשורה לביקורת ציבורית נרחבת כלפיו ב-2018, בשל חוסר ההסכמה שלו להעסיק דוגמניות טרנסג'נדריות או במידות גדולות. אחרי פרישתו לוהקה דוגמנית טרנסג'נדרית בשם ולנטינה סמפיו למותג. כמו כן, לאחרונה פורסם קמפיין חדש של המותג שבו מככבות נשים בכל המידות והצבעים. מלבד פרישתו של רזק, בשבוע שעבר פורסם כי וקסנר שוקל לפרוש מתפקידו כמנכ"ל החברה. כמובן שאי אפשר להתעלם מהבחירה שלו להוציא את ההודעה על הכוונה לפרישה, בסמוך למועד שבו פורסם התחקיר.

תרבות ארגונית קלוקלת, מחפיצה ופוגענית כלפי נשים. המלאכיות של ויקטוריה'ס סיקרט(צילום: GettyImages)

התחקיר בניו יורק טיימס חושף תרבות ארגונית קלוקלת, מחפיצה ופוגענית כלפי נשים. כך למשל, עדויות בכתבה חושפות את צורת הדיבור הקבועה של רזק. באחד המקרים, כשהטופ מודל בלה חדיד הגיעה למדידות, הוא אמר לה: "תשכחי את התחתונים", ושלושה אנשים העידו על כך בכתבה. במקרה אחר, תהה אם בחברת הטלוויזיה יאפשרו לשדר את התצוגה כשחדיד תצעד על המסלול עם "הציצים המושלמים שלה". במקרים אחרים, הוא ביקש מדוגמניות בזמן מדידות - כשהיו לבושות תחתונים וחזייה בלבד, את מספר הטלפון האישי שלהן.

עובדת לשעבר במחלקת יחסי הציבור של ויקטוריה'ס סיקרט אמרה: "כל מי שניסה לעשות משהו בקשר להתנהגות הזו - לא רק זכה להתעלמות, אלא גם נענש על זה". כמו כן, לפי התחקיר, מחלקת משאבי אנוש של ויקטוריה'ס סיקרט הוצפה בתלונות נגד רזק, אך דבר לא נעשה. בהזדמנות זו ראוי להזכיר כי השנה בוטלה התצוגה השנתית של המותג, לראשונה זה 25 שנה. הסיבות לכך מגוונות, ולצד ההפסדים הכלכליים ישנה גם ביקורת ציבורית קשה כלפי המותג שמציג רזון קיצוני ולא מנסה לשבור את אידיאל היופי הישן.

גם היא נפלה קורבן להטרדות בחברה. בלה חדיד לוויקטוריה'ס סיקרט(צילום: GettyImages)

אי אפשר שלא להתייחס בכתבה הזו גם לקשר בין וקסנר לעבריין המין המורשע ג'פרי אפשטיין, ששם קץ לחייו בכלא בשנה שעברה. לשניים היו קשרים עסקיים ארוכי טווח שנותקו לפני יותר מעשור. וקסנר אף האשים בשנה שעברה את אפשטיין בניצול לרעה של כספים מהונו שנמצאים בקרן וקסנר. ואולם, לפי התחקיר, במשך תקופה ארוכה, במהלך שנות ה-90, אפשטיין תקף מינית דוגמניות של המותג או נשים שרצו לעבוד עבור המותג. וקסנר ידע על כך, ולא עשה דבר. הוא אמנם התנער ממנו וגם יצא נגד ההתנהגות שלו - אך לא נקט אף פעולה.

התצוגה השנתית בוטלה השנה(צילום: GettyImages)
  • ויקטוריה'ס סיקרט

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully