הסיפור שלא הכרתם על אחותו של כריסטיאן דיור

בשבוע האופנה לקוטור חשפה מריה גרציה קיורי, המעצבת הראשית של דיור, שהקולקציה האחרונה שואבת השראה מרגע בעבר של מייסד בית האופנה עם אחותו הקטנה, קתרין דיור. צללנו לפרטים ההיסטורים וגילינו סיפור חיים מרתק

  • כריסטיאן דיור
סיפור שלם ומרתק מאחורי האיש שבנה את המותג הצרפתי הוותיק. חנות דיור בצרפת (צילום: GettyImages)

ב-1947 השיק כריסטיאן דיור את הבושם שלו "מיס דיור". מעט מילים נאמרו אז על האישה שהיא "מיס דיור" בכבודה ובעצמה. בשבוע האופנה לקוטור היא הוזכרה על ידי מריה גרציה קיורי, המעצבת הראשית של בית האופנה הצרפתי, שחשפה בכמה מילים את סיפורה, שאמנם סופר - אך לא זכה לבמה הראויה לה במרוצת השנים. זהו סיפורה של מיס דיור, הלוא היא קתרין דיור, אחותו הקטנה של המעצב האגדי.

קתרין דיור נולדה ב-1917 בנורמנדי שבצרפת, האחות הקטנה לארבעה אחים ואחיות. מכריסטיאן היא קטנה ב-12 שנים. במהלך מלחמת העולם השנייה היא הייתה חלק מקבוצת התנגדות צרפתית לכיבוש הנאצי. בין היתר, הייתה מעורבת ביחידת מודיעין צרפתית-פולנית-בריטית. ב-1944 היא נעצרה על ידי הגסטאפו יחד עם עוד 26 אנשים בקבוצת ההתנגדות המחתרתית והועברה למחנה ריכוז לנשים בגרמניה שנקרא ראוונסבריק ובטרם הועברה למחנה עברה עינויים בניסיון להוציא ממנה מידע, אך לפי עדויות היא לא נשברה.

עוד בוואלה! אופנה

מינימליזם, ביזאריות ודמי מור אחת: שבוע האופנה לקוטור בפריז

לכתבה המלאה
ניסה להציל את אחותו הקטנה קתרין. כריסטיאן דיור (צילום: GettyImages)

כריסטיאן, אחיה הגדול, ניסה להפעיל את הקשרים שכבר היו לו באותה עת כדי לשחרר אותה - אך לשווא. אף אחד מחבריו לא היה מוכן להסתכן כדי לסייע לו להציל את אחותו. במהלך התקופה היא עברה כמה וכמה מחנות ריכוז ובתי כלא, בהם אולצה לעבוד בכפייה וב-1945 שוחררה. קתרין אושפזה למשך חודש ובסופו נודע לכריסטיאן שאחותו חופשיה. לפי הסיפורים, הוא היה המום ממצבה הגופני והנפשי הקשה. עברו עליה עשרה חודשים של הרעבה והיא סבלה מהפרעה פוסט-טראומתית, כפי שאפשר להגדיר אותה היום. אחרי המלחמה, הוענקו לקתרין דיור מדליות כבוד על חלקה בתנועת ההתנגדות.

התקופה הקשה הזו בחייה של קתרין, הייתה קשה גם לאחיה כריסטיאן. רק בשבוע האחרון סיפרה קיורי כי כריסטיאן נהג לפנות לקלפי טארוט ולאמץ עוד אמונות מיסטיות כדי להתמודד עם העובדה שיום אחד אחותו נעלמה, בטרם ידע שהיא נעצרה על ידי הגסטאפו. בזמן פעילותה הלא חוקית באותן שנים, כריסטיאן אף הרשה לה לקיים מפגשי מחתרת בדירתו בפריז. אחרי המלחמה, עלו טענות כלפי כריסטיאן שבזמן שאחותו פעלה כדי למנוע את המשך המלחמה, הוא עיצב בגדים לנשותיהן של קצינים נאצים. ואולם, העובדות חושפות מציאות אחרת, לפיה מעט מאוד נשים נאציות לבשו את בגדיו. יתרה מכך, כריסטיאן דיור היה חלק מקבוצת מעצבים שפעלו למנוע מהנאצים את העברת בתי אופנת הקוטור לברלין.

אחרי המלחמה, קתרין דיור פנתה לעסוק בפרחים ורק חיפשה להתרחק מאור הזרקורים של אחיה הגדול. ואולם, הוא לא יכול היה להתעלם מהנוכחות שלה בחייו. העובדה שהיא חובבת פרחים תחזור שוב ושוב כמקור השראה עבורו ועבור המעצבים שנכנסו לנעליו אחרי מותו. קתרין הייתה כל כך משמעותית בחייו שבפברואר 1947 במהלך תצוגת האופנה הראשונה של בית האופנה שלו, הוא השיק בושם הנושא את שמה - מיס דיור. הניחוח, כמובן, פרחוני. האגדה מספרת שכריסטיאן חיפש שם לבושם שלו. בזמן שהוא ישב עם אנשי הצוות שלו וחשב היא נכנסה לחדר והם קיבלו אותה בשמה - "שלום לך, מיס דיור". זה היה הרגע בו הוא החליט לקרוא לבושם על שמה.

אך לא רק אלו מוכיחים את אהבתו הגדולה אל אחותו הקטנה. אחרי מותו המפתיע בגיל 52 מהתקף לב, מתברר שהוריש לה חצי מהונו. היא בתמורה, לאורך כל השנים אחרי מותו פעלה לשמור על המורשת שלו. ב-1999 הקימה את מוזיאון כריסטיאן דיור והייתה הנשיאה שלו עד יומה האחרון. היא הלכה לעולמה ב-2008 בגיל 91, ונקברה ליד אחיה.

הבושם עם הניחוח הפרחוני הקרוי על שמה של קתרין. מיס דיור (צילום: GettyImages)

המעצבת הראשית הנוכחית של בית האופנה דיור, מריה גרציה קיורי, שואבת גם היא השראה רבה מקתרין מעוררת ההשראה. כבר ב-2019 יצרה קולקציה פרחונית לזכרה והקולקציה האחרונה שואבת גם היא השראה מאהבתה לפרחים, לצד השימוש של אחיה בקלפי טארוט ברגעים הקשים. אל אלו אפשר להוסיף את היותה של קתרין אישה חזקה, שנלחמה כתף אל כתף לצד גברים נגד הכיבוש הנאצי, דבר שקיורי אוהבת להדגיש. בחודש האחרון אף הושק תיק של דיור שנקרא "דיור קארו", כשם החיבה של קתרין. בנובמבר השנה צפוי לצאת ספר המגולל את סיפורה המלא של קתרין, ועל אף שכולם מכירים את אחיה כריסטיאן והיא התעקשה להישאר הרחק מאור הזרקורים חייה היו לא פחות מרתקים ומשפיעים. במידה מסוימת, היא גם הרוח שמאחורי בית האופנה היוקרתי והוותיק.

הקולקציה האחרונה של דיור

תיק קארו דיור

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully