פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   סערה חדשה: תחקיר הניו יורק טיימס חושף הטרדות מיניות בעולם האופנה

   אפקט METOO# עובר מכותרות למעשים. עורכת ווג, אנה וינטור, שלא מרבה לפנות באופן אישי לתקשורת, הגיבה לראשונה ובאופן נרחב ותקיף, לאחר שנחשפו טענות בנוגע להטרדות מיניות כלפי 28 דוגמנים מצד צלמי-העל מריו טסטינו וברוס וובר, איתם היא עובדת צמוד במשך שלושה עשורים

   צלם האופנה מריו טסטינו
צלם האופנה ברוס וובר (עיבוד תמונה)
   "הרבה נגיעות והצקות". מימין: הצלם מריו טסטינו, משמאל: הצלם ברוס וובר (צילומים: GettyImages)

   אפקט METOO# ממשיך ומתקדם מרמת הכותרות לגזרת המעשים. כעת מי שהרימה את הכפפה היא אחת הנשים החזקות בעולם בכלל ובתעשיית האופנה בפרט, ומי שלא מרבה לפנות באופן אישי ופומבי לתקשורת - עורכת ווג אנה וינטור. כמה שעות אחרי שהניו יורק טיימס דיווח על טענות בנוגע להתנהגות מינית מטרידה מצד צלמי-העל מריו טסטינו וברוס וובר כלפי 28 דוגמנים, וינטור הגיבה לראשונה בנושא באתר של ווג' בתזמון מדויק מאין כמוהו.

   החשיפה על מעלליהם של וובר וטסטינו מדברת על פרק זמן שמתחיל אי שם בשנות התשעים ועד היום, תקופה בה השניים עבדו אינספור פעמים עבור ווג ומגזינים נוספים בהוצאת קונדה נאסט. "אני זוכר שהוא שם את אצבעותיו בפי, ותפס אזורים אישיים בגוף שלי. מעולם לא קיימנו יחסי מין או משהו, אבל הרבה דברים קרו, הרבה נגיעות והצקות", חשף הדוגמן רובין סינקלר על עבודתו עם וובר בכתבה של הניו יורק טיימס.

   בתגובתה, עורכת ווג חיזקה את המתלוננות והמתלוננים, גינתה את מעשי ההתעללות שנחשפו ופרסמה את ההגדרות החדשות לסביבת עבודה בטוחה על סטים של ההוצאה לאור בה היא משמשת כאחד הקודקודים הראשיים.

   קמפיין של גוצ'י שצילם מריו טסטינו (יח"צ , אתר רשמי)
   "סיפורים שוברי לב שקשה לשמוע". קמפיין לגוצ'י שצילם מריו טסטינו (צילום: אתר רשמי)

   "החודשים האחרונים היו תקופה יוצאת דופן של מחשבות ושינויים, ואני, כמו רבים אחרים, הופתעתי מהאומץ של אלה שבאו לספר סיפורים על התנהגות מינית לא נכונה. התעללות כתוצאה מעמדת כוח נמשכה זמן רב מדי ובמקומות רבים כל כך - בוושינגטון, בהוליווד, בטלוויזיה, בעיתונות, בעמק הסיליקון, ואחרון אחרון חביב, באופנה", כתבה וינטור. "אני גאה לומר שקונדה נאסט מגיבה, כאן ובעולם, עם קוד התנהגות חדש, שורה של קווים מנחים לספקים חיצוניים, שנבנו לאחר דיונים כנים עם דוגמניות וסוכנים, מעצבים, צלמים, מעצבי שיער, סטייליסטים, מאפרים ורבים מהעורכים שלנו. מטרת השיחות הללו הייתה להבין כיצד אנו יכולים ליצור סביבה בטוחה וחיובית לכל מי שאנו עובדים איתו".

   הניסוח של וינטור מגלה שהדיונים וההחלטות בנושא לא נעשו כצעד ישיר למקרה של וובר וטסטינו, אך ייתכן שעוד לפני הפרסום של הניו יורק טיימס היה לה מושג כלשהו על המתרחש בסטים ובהפקות צילומים.

   צלם האופנה מריו טסטינו עם קנדל ג'נר (GettyImages)
   היה ידוע תמיד כצלם האהוב על הדוגמניות. מריו טסטינו עם קנדל ג'נר (צילום: GettyImages)

   ואלו החוקים החדשים:

   1. כל הדוגמנים המופיעים בצילומי אופנה שהוזמנו על ידי קונדה נאסט חייבים להיות בני 18 ומעלה. יוצאים מן הכלל יהיו אלה המופיעים בעצמם כחלק מפרופיל, סיפור חדשות או תוכן דומה, והם יידרשו להגיע עם ליווי מבוגר בכל זמן הצילומים.

   2. אלכוהול לא יהיה מותר עוד על סטים וגם לא סמים.

   3. צלמים לא יוכלו להשתמש בסטים של קונדה נאסט עבור כל עבודה שאינה מוזמנת או מאושרת על ידי החברה.

   4. כל צילום בו מעורבים עירום, לבוש שקוף, הלבשה תחתונה, בגדי ים, סמים, אלכוהול או תנוחות בעלות רמיזה מינית - יהיו חייבים להיות מאושרים מראש.

   הקופץ במוט הברזילאי פול הינטנוס בקמפיין הלבשה תחתונה לגברים של קלווין קליין, 1982 (יח"צ , Bruce Weber)
   עדות המתלונן: "אני זוכר שהוא שם את אצבעותיו בפי, ותפס אזורים אישיים בגוף שלי". צילום של ברוס וובר לקמפיין הלבשה תחתונה של קלווין קליין, 1982

   לבסוף, היא התייחסה לצמד הצלמים הוותיק וכתבה: "כשאנחנו עומדים בפני קורבנות של התעללות והתנהגות בלתי הולמת, אנחנו חייבים גם להחזיק מראה מול עצמנו ולשאול האם אנחנו עושים כמיטב יכולתנו על מנת להגן על אלה שאנחנו עובדים איתם, כדי שהתנהגות בלתי מקובלת לא תקרה במשמרת שלנו. לפעמים זה אומר להתמודד עם העובדה כי התנהגות כזו יכולה להתרחש קרוב לבית. היום הוגשו האשמות נגד ברוס וובר ומריו טסטינו, סיפורים שוברי לב שקשה לשמוע. שניהם חברים אישיים שלי, שתרמו תרומות יוצאות דופן לווג ולכתבות רבות אחרות בהוצאת קונדה נאסט במהלך השנים, ושניהם פרסמו התנגדות או הכחשות למה שהתגלה. אני מאמינה מאוד בערכה של חרטה וסליחה, אבל גם מתייחסת ברצינות רבה לטענות, ואנחנו בקונדה נאסט החלטנו לשים את יחסי העבודה שלנו עם שני הצלמים בהמתנה בעתיד הקרוב".

   צלם האופנה מריו טסטינו עם אנה וינטור (GettyImages)
   עורכת ווג חיזקה את המתלוננות והמתלוננים, וגינתה את מעשי ההתעללות שנחשפו. מריו טסטינו עם אנה וינטור בשבוע האופנה של ניו יורק (צילום: GettyImages)
   צלם האופנה ברוס וובר עם גרייס קודינגטון (GettyImages)
   ברוס וובר עם גרייס קודינגטון בשבוע האופנה של ניו יורק (צילום: GettyImages)
   צלם האופנה מריו טסטינו עם סטלה מקסוול (GettyImages)
   מריו טסטינו עם הדוגמנית סטלה מקסוול במט גאלה (צילום: GettyImages)
   צלם האופנה מריו טסטינו עם קייט מוס (GettyImages)
   מריו טסטינו עם קייט מוס בטקס פרסי האופנה בבריטניה (צילום: GettyImages)
   צלם האופנה מריו טסטינו עם ג'יזל בונדשן (GettyImages)
   מריו טסטינו דוהר עם ג'יזל (צילום: GettyImages)
   צלם האופנה מריו טסטינו עם נעמי קמפבל (GettyImages)
   וחוגג עם נעמי קמפבל (צילום: GettyImages)
   צלם האופנה מריו טסטינו עם ניקול קידמן ונעמי ווטס (GettyImages)
   בשורה הראשונה בתצוגה של מייקל קורס עם ניקול קידמן ונעמי ווטס (צילום: GettyImages)

   ההפניה לכתבה של הניו יורק טיימס בטוויטר

   צילומים של ברוס וובר

   צילומים של מריו טסטינו